KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Co się stało z "farbowanymi lisami"?

Reprezentacja Polski wywalczyła awans na Euro 2016 bez udziału "farbowanych lisów". Co dziś dzieje się z zawodnikami, którzy byli określani tym mianem, a z których [tag=1503]Adam Nawałka[/tag] zrezygnował?
 Redakcja
Redakcja

"Farbowane lisy" to termin, który do piłkarskiego języka wprowadził po rozegranym w 2010 roku w RPA mundialu były selekcjoner reprezentacji Polski Franciszek Smuda. "Franz" użył tego określenia tuż po zakończeniu mistrzostw świata w stosunku do reprezentacji Niemiec, która w RPA zdobyła brązowym medal. Joachim Loew stworzył multikulturową drużynę, mając w składzie zawodników pochodzenia polskiego, tureckiego, brazylijskiego czy ghańskiego.

Chichot losu polega na tym, że niespełna dwa lata później sam Smuda w gronie 23 zawodników, z których stworzył kadrę na Euro 2012, umieścił czterech "farbowanych lisów".

Dziś w reprezentacji Polski nie ma żadnego z nich, choć Ludovic Obraniak na łamach "France Football" zapowiedział, że chciałby wrócić do kadry: - Rozumiem, że jak na razie nie mogę oczekiwać powołania, ale selekcjoner może na mnie liczyć. Teraz czy w przyszłości, jestem dostępny dla reprezentacji. Trener o tym wie.

Biało-Czerwoni znakomicie radzą sobie bez pomocy zawodników, dla których gra w reprezentacji Polski nie byłą nigdy pierwszym wyborem. Co prawda od maja 2014 roku Adam Nawałka regularnie powołuje Thiago Cionka, ale Brazylijczyk nie rozegrał ani minuty w meczu el. Euro 2016, a jedyne występy z orłem na piersi zaliczył w spotkaniach towarzyskich.

Z drugiej strony Cionek też nie zapałał chęcią gry w reprezentacji Polski po tym, jak okazało się, że może mieć nikłe szansę na występy dla Canarinhos. 29-latek występował w Polsce w latach 2008-2012, a polski paszport ma już od października 2011 roku. Podstawą do ubiegania się przez niego o polskie obywatelstwo był fakt, że jego pradziadkowie to Polacy, którzy w XIX wieku wyemigrowali z Polski do Brazylii.

Co dzieje się dziś z Obraniakiem i innymi "farbowanymi lisami"?

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (12)