Raport SportoweFakty.pl: Trenerzy w T-ME - 6 mistrzów, jeden weteran. Najlepsi Rumak, Urban i Wdowczyk
Smuda to potrójny mistrz Polski, ale też jedyny trener, który po ten tytuł sięgał tylko w XX wieku. Wdowczyk ma na koncie dwa złote medale, a po jednym Nawałka, Michniewicz, Jacek Zieliński i Urban. Mistrzostwem Albanii w CV może pochwalić się z kolei Levy.
A co się dzieje z pozostałymi trenerami, którzy w XXI wieku sięgali po mistrzostwo Polski? Dragomir Okuka po tytule z Legią (2002) pracował z serbską "młodzieżówką", z Wisłą Kraków, Omonią Nikozja, Lokomotiwem Sofia, AO Kavala, a obecnie z chińskim Jiangsu Shuntian. W 2012 roku został trenerem roku w Chinach i Serbii.
Henryk Kasperczak po dwóch tytułach z Wisłą (2003, 2004) pracował z reprezentacją Senegalu, z Górnikiem Zabrze spadł z ekstraklasy i wrócił do Wisły, a jego ostatnim przystankiem był AO Kavala.
Werner Liczka po mistrzostwie z Białą Gwiazdą (2005) był krótko trenerem Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, a później dyrektorem sportowym Banika Ostrawa. Maciej Skorża po odejściu z Reymonta 22 po dwóch mistrzostwach z Wisłą (2008, 2009) pracował w Legii Warszawa i saudyjskim Ettifaq FC.
Robert Maaskant po zwolnieniu z Wisły, z którą wygrał ligę w 2011 roku, pracował w FC Groningen, a od lipca trenuje Dinamo Mińsk. Wreszcie Orest Lenczyk, który po opuszczeniu Śląska Wrocław (tytuł za sezon 2011/2012) cieszy się zasłużoną emeryturą.
Mistrzowie Polski na ławkach trenerskich T-ME:
Franciszek Smuda: 1996, 1997 z Widzewem Łódź, 1999 z Wisłą Kraków
Dariusz Wdowczyk: 2000 z Polonią Warszawa, 2006 z Legią Warszawa
Czesław Michniewicz: 2007 z Zagłębiem Lubin
Jacek Zieliński: 2010 z Lechem Poznań
Jan Urban: 2013 z Legią Warszawa
Adam Nawałka: 2001 z Wisłą Kraków
-
WEZARD Zgłoś komentarztrenerzy pracy, a nie medialne wydmuszki.
-
lopez Zgłoś komentarzolbrzymi szacunek dla trenerów, którzy sami doszli do ekstraklasy np. awansem albo pracą w niższych ligach, a nie dostali roboty po znajomości, bo kolega kolegi koledze...