SportoweFakty.pl przedstawiają: Atak piłkarskich klonów, czyli "Big Maczki", Brożkowie, Paixao i inni

 Redakcja
Redakcja

Paweł i Piotr Brożkowie (Polska)

Pochodzący spod Kielc bracia Brożkowie byli nierozerwalni aż do 20. roku życia. Razem w wieku kilku lat zapisali do PKS Polonii Białogon Kielce, z której potem trafili do zabrzańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Pod koniec 1998 roku z Zabrza przenieśli się na Reymonta 22 za sprawą pełniącego wówczas funkcję koordynatora ds. młodzieży w Wiśle Kraków Adama Nawałki. Wiosnę 2001 roku również spędzili wspólnie na wypożyczeniu do Łódzkiego Klubu Sportowego.


Ich losy rozeszły się dopiero przed rundą wiosenną sezonu 2003/2004, gdy Paweł został wypożyczony do GKS-u Katowice. Pół roku później jego śladem na Górny Śląsk, do Górnika Zabrze, podążył Piotr. To właśnie wtedy, gdy występowali w górnośląskich klubach, dwukrotnie stanęli przeciwko sobie na boisku. W obu meczach - jednym o ligowe punkty i jednym w ramach Pucharu Polski - górą był Piotr i jego Górnik, wygrywając 4:1 i 2:1. W pierwszym spotkaniu "Pietia" wpisał się nawet na listę strzelców.

Wiosnę 2005 roku Paweł spędził już w Wiśle, a Piotr wrócił na Reymonta 22 przed sezonem 2005/2006. W styczniu 2011 roku znów razem przenieśli się z Białej Gwiazdy do Trabzonsporu, ale półtora roku później Paweł wyjechał do Celtiku Glasgow, by po pół roku na sezon zakotwiczyć w Recreativo Huelva. Piotr natomiast latem 2012 roku zasilił Lechię Gdańsk. W lipcu 2013 roku Paweł wrócił na Reymonta 22, a kilka tygodni później dołączył do niego Piotr.

Pod koniec czerwca doszło do trzeciego rozstania bliźniaków. Kontrakt "Pietii" z Wisłą wygasł i krakowski klub nie zdecydował się na przedłużenie współpracy. 31-latek szybko znalazł jednak nowego pracodawcę w postaci Piasta Gliwice. W minionej kolejce T-ME nie doszło jednak do ich trzeciego starcia w historii. Gdy Piast z Piotrem przyjechał na Reymonta 22, Paweł oglądał mecz z trybun z powodu kontuzji.

Wspólne występy Pawła i Piotra Brożków:

Kluby Lata wspólnej gry
PKS Polonia Białogon Kielce -1998
SMS Zabrze 1998
Wisła Kraków 1998-2001
Łódzki Klub Sportowy 2002
Wisła Kraków 2002-2003
Wisła Kraków 2005-2010
Trabzonspor 2011-2012
Wisła Kraków 2013-2014
Reprezentacja
Polska 2008-2010

  

Najlepsza para bliźniąt w polskiej piłce to:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (14)
  • marcin1313 Zgłoś komentarz
    brak w zestawieniu braci Bender (Lars i Sven), na pewno bardziej znani i zrobili (zrobią) większą karierę niże jacyś Gielowie, Bierezuccy, Degenowie czy Silvowie ..
    • Sufler Zgłoś komentarz
      Najlepsze perspektywy mają Maki. Grają w klubie, w którym są idealne warunki do rozwoju. Presja niezbyt duża, można spokojnie pracować i nie ulegać naciskom. Już teraz widać, że wiele
      Czytaj całość
      może z nich być w przyszłości. Na razie nie powinni w ogóle myśleć o transferach, bo jeśli utrzymają tempo, to naprawdę w przyszłości porządnie zamieszają.
      • klops22 Zgłoś komentarz
        Brożkowie, w szczególności Paweł osiągnęli tylko połowę tego, co mogli. Przecież Paweł był gwiazdą ME U-18, ale w Wiśle przyhamowali jego rozwój. Kto wie, jakby się rozwinął,
        Czytaj całość
        gdyby grał regularnie od 18. roku życia, a nie od 22? Ciężko było, bo był Franek, Żuraw, ale już Kuźbę niepotrzebnie ściągali, blokując Brozia. Dopiero w 2005 roku zaczął grać pierwsze skrzypce w Wiśle. 4 lata po turnieju w Finlandii.
        • JERONIMO Zgłoś komentarz
          Polskie media są okrutne chłopaki zagrali dwa mecze zrobili jedną kontrę pon której wpadła bramka i już huczy o nich pół Polski. Jest tak potężne zapotrzebowanie na sukces że
          Czytaj całość
          wystarczy coś takiego i już mamy gwiazdy a prawda jest taka że mamy w/g rankingu 21 miejsce wśród lig zagranicznych i jak oni by wyjechali na zachód to by nie istnieli także Maki zmyjcie żel z włosów i do roboty
          • Sawczenkos Zgłoś komentarz
            Więcej niż Żewłakowy, to żaden z polskich bliźniaków już nie osiągnie. Chyba że nagle jakaś nowa się pojawi, z całym szacunkiem dla Maków.
            • Artur Zgłoś komentarz
              W Śląsku Wrocław już chyba żałują, że nie ma Gikiewicza. Gdzie jest Gikiewicz, a gdzie teraz jest reszta byłych piłkarzy tego klubu