W tym artykule dowiesz się o:
W minionym tygodniu poinformowaliśmy, że chińskie kluby zgłaszają się do Legii Warszawa z pytaniami o transfer Nemanji Nikolicia. We wtorek "Przegląd Sportowy" podał, że jeden z klubów z Państwa Środka oferuje Legii aż 7 mln dolarów, czyli blisko 6,3 mln euro. Przeliczając na polską walutę jest to około 27,5 mln złotych.
Nikolić jest zawodnikiem Legii od lipca minionego roku, a na Łazienkowską 3 trafił na zasadzie wolnego transferu po tym, jak wygasła jego umowa z Videotonem Szekesfehervar. W 22 ligowych występach zdobył aż 23 (!) bramki i jest absolutnym liderem klasyfikacji strzelców Ekstraklasy.
Jeśli wicemistrzowie Polski zdecydują się na sprzedaż reprezentanta Węgier, ten stanie się najdroższym piłkarzem w historii Ekstraklasy, bijąc dotychczasowego rekordzistę o 20 proc. Kogo wyprzedzi Nikolić? Oto 10 najdroższych piłkarzy w dziejach polskiej ligi.
8. Aleksandar Tonev 3,2 mln euro (2013)
Przed sezonem 2011/2012 Lech Poznań pozyskał Toneva za ok. 350 tys. euro z CSKA Sofia, a dwa lata później sprzedał go Aston Villi niemal z 10-krotnym przebiciem. Statystyki Bułgara w Kolejorzu nie rzucały na kolana - w 62 występach zdobył osiem bramek i zaliczył pięć asyst.
W Premier League się nie przebił. Po rozegraniu 17 spotkań w sezonei 2013/2014 został wypożyczony do Celtiku Glasgow, a w sierpniu minionego roku na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do włoskiego Frosinone.
8. Maciej Rybus 3,2 mln euro (2012)
Półtora roku wcześniej identyczną sumę za Macieja Rybusa skasowała Legia Warszawa. Reprezentant Polski wyjeżdżał z Ekstraklasy jako 23-latek, ale miał na koncie już 102 występy w polskiej lidze.
Z miejsca stał się podstawowym zawodnikiem Tereka i status ten ma do dziś. Jego kontrakt z czeczeńskim klubem wygasa w czerwcu i wszystko wskazuje na to, że latem zmieni pracodawcę, ale tym razem na zasadzie wolnego transferu.
8. Rafał Murawski 3,2 mln euro (2009)
Swego czasu rosyjskie kluby chętnie sięgały po czołowych zawodników Ekstraklasy. W 2009 roku Rubin Kazań wyłożył 3,2 mln euro na kapitana Lecha Poznań. Murawski był podstawowym zawodnikiem Rubina, zagrał nawet w jego barwach w Lidze Mistrzów, ale w przerwie zimowej sezonu 2010/2011 wrócił do Kolejorza. Poznański klub wykupił go za ok. milion euro, co oznacza, że i tak w ostatecznym rozrachunku był na dużym plusie.
7. Artjoms Rudnevs 3,5 mln euro (2012)
Na transferze Łotysza Lech nie zrobił aż tak dobrego interesu jak na transakcjach z Aleksandarem Tonevem, bo Rudnevsa sprzedał Hamburgerowi SV "tylko" z sześciokrotnym przebiciem, ale z drugiej napastnik dał Kolejorzowi więcej niż bułgarski skrzydłowy.
W 73 występach dla Lecha strzelił aż 45 goli, a sezon 2011/2012 zakończył jako król strzelców Ekstraklasy. Jest ostatnim zawodnikiem Kolejorza, który sięgnął po ten tytuł.
6. Marcelo 3,8 mln euro (2010)
To najlepszy interes w historii Wisły. Wychowanek Santosu trafił na Reymonta 22 na zasadzie wolnego transferu, a po dwóch sezonach został sprzedany PSV Eindhoven za ok. 3,8 mln euro, stając się najdroższym zawodnikiem w dziejach krakowskiego klubu.
Był związany z Biała Gwiazdą w latach 2008-2010. Rozegrał dla niej 63 mecze, w których zdobył aż 10 bramek - jak na środkowego obrońcę to znakomity wynik. Z PSV trafił do Hannoveru 96, a ostatnio przeniósł się do Besiktasu Stambuł.
5. Łukasz Teodorczyk 4 mln euro (2014)
Biorąc pod uwagę, że Lech pozyskał Teodorczyka z Polonii Warszawa za 125 tys. euro, poznański klub ubił kolejny świetny interes, zarabiając na napastniku ponad 30 razy tyle, ile w styczniu 2013 roku wyłożył na jego pozyskanie. A trzeba pamiętać, że Teodorczyk zdobył jeszcze po drodze dla Kolejorza 28 bramki w 58 występach, które przyczyniły się wywalczenia przez klub dwóch wicemistrzostw Polski.
4. Dawid Janczyk 4,2 mln euro (2007)
W 2007 roku 20-letni "Murzyn" został drugim najdroższym piłkarzem w historii polskiego futbolu. Po bardzo dobrym występie na MŚ U-20 w Kanadzie Legia Warszawa sprzedała go CSKA Moskwa za 4,2 mln euro.
Jego kariera nie potoczyła się tak, jak się spodziewano. Uzależnienie od alkoholu nie pozwoliło mu na rozwinięcie skrzydeł. Po CSKA występował w KSC Lokeren, Germinal Beerschot, Koronie Kielce, PFK Ołeksandrija i Piaście Gliwice. Od blisko roku jest bez klubu, ale walczy o powrót do futbolu - trenuje z macierzystą Sandecją Nowy Sącz i niewykluczone, że wiosną zagra w I lidze.
3. Łukasz Fabiański 4,35 mln euro (2007)
Latem 2007 roku Legia zarobiła krocie na sprzedaży swoich zawodników. Kilka tygodni przed wytransferowaniem Dawida Janczyka zainkasowała ponad 4 mln euro za Łukasza Fabiańskiego.
Polski bramkarz długo był tylko rezerwowym w Arsenalu, a kiedy w sezonie 2010/2011 został w końcu numerem jeden, doznał kontuzji, dzięki której szansę między słupkami otrzymał Wojciech Szczęsny i nie wpuścił już Fabiańskiego do bramki Kanonierów.
2. Robert Lewandowski 4,75 mln euro (2010)
Łukasz Fabiański był rekordzistą Ekstraklasy przez trzy lata, dopóki Borussia Dortmund nie wykupiła Roberta Lewandowskiego z Lecha Poznań. 22-letni, świeżo upieczony król strzelców Ekstraklasy kosztował BVB blisko 5 mln euro, ale na Signal-Iduna Parka nie żałowano ani eurocenta wydanego na Polaka, który przez cztery sezony zdobył dla Borussii aż 103 bramki.
1. Adrian Mierzejewski 5,25 mln euro (2011)
To jednak nie kapitan reprezentacji Polski, a Adrian Mierzejewski jest najdroższym zawodnikiem w historii polskiej ligi. Przed sezonem 2011/2012 olsztynianin przeniósł się z Polonii Warszawa do Trabzonsporu za ponad 5 mln euro.
Od tego transferu minęło już pięć lat i w tym czasie nikt nie zapłacił za zawodnika Ekstraklasy więcej, ale wiele wskazuje na to, że teraz palmę pierwszeństwa przejmie Nemanja Nikolić.
Zobacz wideo: Hamalainen wygwizdany na Łazienkowskiej
Źródło: WP SportoweFakty