Raport z kadry: słodko-gorzki weekend Polaków. Niesamowity Lewandowski, spadek Grosickiego, przebudzenie Zielińskiego

Maciej Kmita

Niesamowity "Lewy"

Za to na Roberta Lewandowskiego liczyć można zawsze. W szalonym meczu z RB Lipsk (5:4) kapitan reprezentacji Polski ustrzelił swój ósmy (!) dublet w sezonie i na kolejkę przed końcem kampanii został samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników Bundesligi.

Mało tego, dzięki tym bramkom Lewandowski po raz drugi z rzędu przekroczył granicę 30 goli strzelonych w jednym sezonie niemieckiej ekstraklasie - przed nim tej sztuki dokonał jedynie legendarny Gerd Mueller. Bundesliga czekała na takiego bombardiera jak Lewandowski 43 lata!

Pozostali napastnicy reprezentacji Polski nie zadbali o tyle wrażeń. Łukasz Teodorczyk czeka na gola już Już 787 minut. Snajper Anderlechtu ostatnią bramkę zdobył 12 marca na koniec sezonu zasadniczego. Nigdy w karierze nie zaciął się na tak długo. To sprawiło, że mecz z Clubem Brugge (1:1) zaczął na ławce rezerwowych i wszedł do gry dopiero w drugiej połowie. Taka zmiana nie podziała na niego uzdrawiająco - w spotkaniu na szczycie Jupiler Pro League gola nie strzelił.

Wciąż miejsca w składzie Napoli nie odzyskał Arkadiusz Milik. Tym razem 23-latek zagrał tylko osiem minut w spotkaniu z Torino (5:0). Azzurri wbili rywalom pięć goli, ale Polak do strzelaniny nie dołączył. Milik wrócił do gry po kontuzji kolana już trzy miesiące temu i od tej pory ani razu nie znalazł się w "11" Napoli na spotkanie ligowe.

Na pierwsze trafienie w fazie finałowej duńskiej ekstraklasy wciąż czeka Kamil Wilczek. 29-latek ostatniego gola strzelił w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego. Teraz nie potrafił pokonać bramkarza FC Kopenhaga (0:1).