Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Najmłodsi żużlowi mistrzowie świata

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Najmłodsi mistrzowie świata w chwili wywalczenia tego tytułu mieli 21 lat. Takich żużlowców było jednak zaledwie dwóch, a młodszym spośród nich był Peter Craven. Urodzony w czerwcu 1934 roku Brytyjczyk po swój pierwszy złoty medal IMŚ sięgnął w roku 1955. Na kolejny laur Craven czekał 7 lat. Jego kariera została przedwcześnie przerwana z powodu tragicznego wydarzenia, które miało miejsce na torze w Edynburgu. Brytyjczyk zginął od uderzenia w bandę, kiedy to omijał leżącego na torze rywala. W Wielkiej Brytanii od wielu lat są organizowane turnieje upamiętniające tego żużlowca. Do niedawna kluby z Elite League rywalizowały w specjalnych rozgrywkach o tarczę tragicznie zmarłego żużlowca.

Drugim z 21-latków, którzy sięgnęli po mistrzostwo był Ronnie Moore. Nowozelandczyk tytuł wywalczył rok wcześniej niż Brytyjczyk. Moore, podobnie jak Craven, dwukrotnie był najlepszym żużlowcem globu. Był on pierwszym zawodnikiem ze swojego kraju, który sięgnął po najcenniejsze trofeum. W następnych latach na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stawali jego utytułowani rodacy: Barry Briggs i Ivan Mauger. Pierwszy z nich, kiedy wywalczył pierwszy tytuł mistrza świata miał zaledwie 23 lata.

Niewiele starsi od Moore'a i Cravena byli mistrzowie świata z lat 1976 i 1980, czyli Peter Collins i Michael Lee. Obaj Brytyjczycy mieli wówczas 22 lata. Losy obu żużlowców potoczyły się zupełnie inaczej. Pierwszy z nich jeszcze przez wiele lat od zdobycia złotego medalu IMŚ zaliczał się do światowej czołówki. Z kolei Lee jest uznawany za jeden ze zmarnowanych talentów brytyjskiego speedway'a. Miał on problemy z narkotykami, co przerwało jego znakomicie zapowiadającą się karierę.

Jeden z biegów zwycięskiego przez Michaela Lee finału IMŚ:


Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (16)