Jest nadzieja dla Barcelony? Oto najlepsze zwroty akcji w historii piłki nożnej

Szanse Barcelony na awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, po porażce 0:4 w Paryżu, są iluzoryczne. A jednak, nie takie historie widział świat piłki nożnej. Oto nasz ranking najlepszych zwrotów akcji. Nie brakuje meczów z udziałem polskich drużyn.

Marek Wawrzynowski
FC Barcelona

Wyjazdowa porażka FC Barcelony z Paris Saint-Germain jest na pewno jedną z największych klęsk katalońskiej drużyny w jej najnowszych dziejach. Luis Enrique, trener zespołu, twierdzi, że jego ekipa jest w stanie strzelić nawet 6 goli, odrobić straty i awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Choć część osób patrzy na niego jak na szaleńca, to świat futbolu widział różne niestworzone historie.

Przypominamy najbardziej niezwykłe momenty w dziejach dyscypliny, gdy drużyny skazane na porażkę nadludzkim wysiłkiem dokonywały cudu. Nie brakuje polskich elementów. Oczywiście klasyfikacja jest subiektywna. Każdy klub ma swoja niezwykłą historię.

Fani Arsenalu Londyn najbardziej chcieliby pamiętać mecz pucharu Anglii z Reading (w 2012 roku, od 0:4 do 7:5). Kibice Bayernu Monachium wolą poczytać o meczu ligowym z Vfl Bochum (na wyjeździe, od 0:4 do 6:5 w lidze w 1976 roku) a najchętniej zapomnieliby o finale Ligi Mistrzów z Manchester United z 1999 roku.

Każdy, kto śledził piłkę w latach 90., pamięta fantastyczny pościg Werderu Brema, który pokonał 5:3 Anderlecht Bruksela, choć przegrywał do 65. minuty 0:3. Fani Marsylii mają swój wielki mecz z Montpellier (z 0:4 na 5:4 w 1998 roku), a Wojciech Szczęsny raczej wolałby zapomnieć o spotkaniu Arsenalu z Newcastle z lutego 2011 roku (po 26 minutach Kanonierzy prowadzili 4:0, wynik utrzymywał się do 68. minuty, a mecz zakończył się remisem).

Z kolei kibice śledzący piłkę afrykańską wspominają starcie Pucharu Narodów Afryki między Angolą a Mali, gdy Malijczycy w 11 minut doprowadzili do remisu, strzelając cztery gole. Dla niepoprawnych romantyków jednym z najcudowniejszych wieczorów piłkarskich był ten, w którym Czesi pokonali, podczas EURO 2004, Holandię 3:2, choć przegrywali 0:2. Trudno w najnowszej historii piłki o lepsze widowisko.

W taj klasyfikacji braliśmy więc pod uwagę wagę meczu, fakt, czy o czymś decydował i jaka historia się za tym kryje.

Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Oglądaj mecz FC Barcelona - Valencia CF na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Barcelona odrobi czterobramkową stratę i awansuje do ćwierćfinału Ligi Mistrzów?