WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Kleszcze mogą zniszczyć karierę

Inwazja kleszczy w Polsce, a borelioza którą przenoszą z roku na roku zbiera coraz większe żniwo. Nie oszczędza sportowców łamiąc ich życie i kariery.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski

Borelioza

Zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Sportowiec zazwyczaj nie zwraca uwagi na takie objawy, raczej typowe, związane z przetrenowaniem, przemęczeniem organizmu. To błąd. Sportowcy, czy to profesjonalni czy amatorzy, są bowiem grupą szczególnie narażoną na zarażenie się boreliozą. Zwłaszcza jeśli trenują,  biegając w terenach zalesionych. Tam gdzie atakują kleszcze.

Od lat lekarze notują coraz więcej przypadków zachorowań na tę wyjątkowo uciążliwą chorobę. Np. w USA w latach 2004-2009 zanotowano 51-procentowy wzrost. Zbyt odległy przypadek? W samym województwie śląskim, gdzie tych przypadków jest najwięcej, co roku notowanych jest ponad 2 tysiące zachorowań. To dwukrotnie więcej niż 10 lat temu.

W Polsce w 2015 roku odnotowano ponad 13 tysięcy przypadków zachorowań. W 2016 roku już ponad 21 tysięcy. Teraz mamy ich prawdziwą inwazję, ostrzegano o niej od kilku tygodni. Na początku maja przed kleszczami ostrzegał Główny Inspektor Sanitarny. TVP Info podawało wówczas, że tylko do 30 kwietnia w całej Polsce odnotowano aż 4 674 przypadki boreliozy. Trzy dni temu "Newsweek" podawał, że na Mazowszu 40 procent tych pajęczaków zakażonych jest boreliozą. 

Wczesna diagnoza może doprowadzić do całkowitego wyleczenia choroby, jednak często symptomy pojawiają się po kilku miesiącach. O ile z chorobą zwykły człowiek może normalnie funkcjonować, dla profesjonalnego sportowca oznacza to poważne problemy.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (13):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Toby Boby 0
  Biedny kraj ludzie nie mają pieniędzy by z tym walczyć tak jak inwazja krocionogów na białorusi , jedyne kraje gdzie opieka zdrowotna funkcjonuje normalnie jest skandynawia.
  Andreas Hendzel Czy nie ma srodków by tych bandytów choć częsciowo wybić ? To diabelstwo jest gorsze od islamu.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jakub Tymowski 0
  jakiś dupek... karierowicz to pisał. Jak ktoś nie jest sportowcem to niech se cierpi. A ... - twoje pojęcie o boreliozie jest znikome, żadne, zero, null, nie chorowałeś na to i nic nie wiesz o cierpieniu jakie się przeżywa. Jesteś takim samym ignorantem jak redator tego obrazkowego śmiecia
  Marcin Radziwiłowicz "O ile z chorobą zwykły człowiek może normalnie funkcjonować, dla profesjonalnego sportowca oznacza to poważne problemy." KTO NAPISAŁ TEN ARTYKUŁ
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jakub Tymowski 0
  "zwykłym ludziom borelioza nie przeszkadza" ... "da się z tym żyć" .... to niech się gość zarazi i sobie żyje a ja mu będę płacił 1000 miesięcznie. Zgoda?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)