Niezapomniane mecze 2014 roku: Brazylia zmiażdżona, wielki pech Legii, Niemcy rozbici w Warszawie

Konrad Kostorz
Piłkarze Atletico po triumfowali w La Liga po 18-letniej przerwie

11. FC Barcelona - Atletico Madryt 1:1 (1:0)
1:0 - Sanchez 34'
1:1 - Godin 49'

W Primera Division po raz pierwszy do 1951 roku zdarzyło się, że o losach tytułu mistrzowskiego decydował bezpośredni mecz dwóch zainteresowanych drużyn w ostatniej kolejce! Przed 38. serią gier Atletico miało trzy "oczka" więcej od FC Barcelony i wybrało się na Camp Nou. Katalończycy musieli zwyciężyć, by obronić trofeum, tymczasem zespołowi Diego Simeone wystarczał remis.

Gospodarze objęli prowadzenie w 34. minucie, ale krótko po przerwie Diego Godin posłał piłkę do siatki po rzucie rożnym. Barcelona zdołała pokonać jeszcze Thibaut Courtois, lecz arbiter nie uznał trafienia Lionela Messiego z 64. minuty, dopatrzywszy się ofsajdu. Była to kontrowersyjna decyzja, która dała Atletico pierwsze mistrzostwo od 1996 roku i przerwała 9-letnią dominację Dumy Katalonii i Realu Madryt w La Liga.

10. Chelsea Londyn - Arsenal Londyn 6:0 (4:0)
1:0 - Eto'o 5'
2:0 - Schuerrle 7'
3:0 - Hazard (k.) 17'
4:0 - Oscar 42'
5:0 - Oscar 66'
6:0 - Salah 71'

Czerwona kartka: Kieran Gibbs /15'/ (Arsenal).

22 marca w derbach Londynu doszło do pogromu. Chelsea zdeklasowała Arsenal przed własną publicznością, a już po 17. minutach prowadził różnicą trzech goli! Wojciech Szczęsny występu na Stamford Bridge bez wątpienia nie zaliczy do udanych, zwłaszcza że ponosi współodpowiedzialność za stratę jednej z bramek strzelonej przez Oscara.

Rywalizacja na Stamford Bridge była niezwykła nie tylko ze względu na rzadko spotykany rezultat w konfrontacjach czołowych europejskich zespołów. W 15. minucie niewyobrażalny błąd popełnił bowiem sędzia Andre Marriner, który usunął z boiska Kierana Gibbsa, choć ten w żaden sposób nie wykroczył poza przepisy! Piłkę ręką w rzeczywistości dotknął Alex Oxlade-Chamberlain, ale jego tłumaczenia na nic się zdały. Pomocnik pozostał na murawie, a niewinny boczny obrońca musiał ją opuścić.

Primera Division: Atletico Madryt mistrzem Hiszpanii! Stracony sezon Barcelony