Święta Wojna, czyli mistrzostwa, spadki, dymisje i... atak na konsulat ZSRR

Maciej Kmita
Maciej Kmita
fot. wikipasy.pl

28 stycznia 1990
Cracovia - Wisła Kraków 1:0 (0:0)

Tak jak 28 stycznia 1945 rozegrano pierwsze derby w wyzwolonym Krakowie, tak 28 stycznia 1990 roku doszło do pierwszej Świętej Wojny w III RP. Spotkanie towarzyskie zorganizowano pod szyldem Pucharu Prezydenta Miasta Krakowa.

Po słabym meczu Cracovia pokonała przy Kałuży 1 Wisłę, ale to jedne z najsłynniejszych derbów w historii ze względu na to, co wydarzyło się po końcowym gwizdku. Po zbyt brutalnej akcji policji na stadionie, w czasie której jedna z kibicek doznała złamania nosa, chuligani Cracovii starli się z siłami porządkowymi, a po chwili wsparli ich w tym... kibice Wisły. Połączone siły nienawidzących się grup wyparły policję spod stadionu do centrum miasta, dokąd przeniosły się zamieszki. Policja schroniła się w konsulacie ZSRR, który znajdował przy ul. Westerplatte, a który został doszczętnie zdemolowany przez blisko tysięczny tłum kibiców Cracovii i Wisły.

Po tym zdarzeniu ambasador ZSRR w Polsce wręczył sekretarzowi stanu MSZ notę protestacyjną w sprawie napaści na konsulat radziecki w Krakowie.

Kto będzie górą w 189. derbach Krakowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
  • Jonesbo Zgłoś komentarz
    Bezsensowny przepis pogrąża kolejne zespoły. http://ujeb.se/JFHBf
    • krzysiugumisiu Zgłoś komentarz
      Poza tym najpierw gola w Chorzowie strzelił Kriwiec, a później był samobój Jopa
      • Maciej Jastrzębski Zgłoś komentarz
        "kilkanaście sekund po paskudnym samobóju Jopa w Chorzowie zwycięstwo Lechowi zapewnił Siergiej Kriwiec, dając Kolejorzowi pozycję lidera T-ME, którą drużyna Franciszka Smudy..."
        Czytaj całość
        Trenerem Lecha był wtedy Zieliński.