Wielka posucha. Najlepsi polscy szczypiorniści 2021: prawi rozgrywający

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Khaled Elfiqi / Na zdjęciu: Rafał Przybylski
PAP/EPA / Khaled Elfiqi / Na zdjęciu: Rafał Przybylski
zdjęcie autora artykułu

Wraca ranking najlepszych polskich szczypiornistów wg WP SportoweFakty, tym razem wsparty przez głosy ligowych trenerów. W tym roku wybór wśród prawych rozgrywających był wyjątkowo trudny.

Historia rankingu:

Zawodnik 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Kamil Adamczyk6.5.
Ignacy Bąk***
Paweł Dudkowski*
Szymon Działakiewicz*4.
Mariusz Jurasik2.3.3.4.
Krzysztof Lijewski4.1.1.1.1.1.1.2.
Marcin Lijewski1.*
Maciej Majdziński*4.*1.
Bartosz Nastaj**
Robert Orzechowski3.6.6.4.
Paweł Paczkowski6.4.2.*
Rafał Przybylski**4.2.2.3.3.*
Andrzej Rojewski2.*3.3.
Kamil Sadowski*****
Marek Szpera**5.5.6.2.3.
Michał Szyba6.4.2.*6.5.5.6.
Maciej Ścigaj**
Przemysław Zadura******
Mateusz Zaremba5.5.5.

* W polu widzenia

6. Paweł Dudkowski (SPR Górnik Zabrze)

- Jest jak piękna roślina, którą można podlewać, wystawiać do cienia albo słońca, a nie wiadomo, kiedy i dlaczego wypuści kwiaty - scharakteryzował go niedawno trener Marcin Lijewski. Jeden z najbardziej obiecujących polskich mańkutów wciąż nie pokazał swoich prawdziwych możliwości, po udanym okresie w Lubinie oczekiwano od niego więcej. Poprzedni sezon w Górniku przeciętny, żeby nie napisać kiepski. Wyraźnie lepszy finisz rundy jesiennej i rzutem na taśmę załapał się do grona najlepszych, choć zupełnie szczerze, to w normalnych okolicznościach (czytaj przy dobrym zdrowiu Macieja Majdzińskiego), nie znalazłby się w TOP-ie.

ZOBACZ:  Rombel skrócił kadrę przed ME 2022

5. Jan Stolarski (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski)

Pół żartem, pół serio - Piotrkowianin ma swojego odpowiednika Jerome'a Fernandeza. To oczywiście gruba przesada, ale Bartosz Jurecki jako jedyny na stale wystawiał na prawej stronie praworęcznego gracza i świetnie na tym wyszedł.

Potrzeba matką wynalazków, Stolarski występował na prawej strony z powodu kontuzji leworęcznych i znakomicie odnalazł się na nietypowej pozycji. Na tle ligowców wyróżniał się dynamiką i zdecydowaniem, choć czasem jeszcze ponosiła go fantazja. Zapewne rok temu o tej porze nie przewidywał, że z pierwszoligowej Anilany wypłynie na szerokie wody i znajdzie się w rankingu. Wiosną zapewnił sobie miejsce w Piotrkowie na kolejne sezony, jesienią był już jednym z najważniejszych zawodników rewelacji rundy.

ZOBACZ:  Polacy przełamali klątwę ZOBACZ WIDEO: 17-latek stracił rękę. To, co zrobił, zszokowało cały świat

4. Marek Szpera (Energa MKS Kalisz)

Symbol stabilności w Superlidze. Od lat nie wypada z czołówki i nie przeszkadza mu nawet brak klasycznego zmiennika w Kaliszu. Nie dysponuje może jakimś nadzwyczajnym rzutem z dystansu, ale nadrabia doświadczeniem i asystami. Wśród prawych rozgrywających tylko Rennosuke Tokuda mógł się pochwalić większą liczbą asyst.

3. Paweł Paczkowski (Mieszkow Brześć)

W Mieszkowie postać drugoplanowa, najpierw w roli zmiennika Marko Panicia, teraz w cieniu Stanislava Kasparka. Ważne, że względnie uporał się z problemami zdrowotnymi i zbierał minuty w Lidze Mistrzów (jako jedyny z typowych polskich prawych rozgrywających). Szkoda, że temat reprezentacji już nieaktualny, bo byłby poważnym konkurentem dla Rafała Przybylskiego. Za kilka miesięcy zmieni klub, wówczas wygaśnie jego kolejne wypożyczenie z Kielc.

2. Rafał Przybylski (KS Azoty Puławy)

To nie był dla niego łatwy rok. Kibice ciosali mu kołki na głowie, żaden inny kadrowicz nie miał tyle negatywnego "elektoratu". Zapewne wynika to z jego nieprzewidywalności. Dla Patryka Rombla wciąż ważny członek reprezentacji, jeden z liderów w szatni i podstawowy obrońca. Dopiero na koniec 2021 roku po raz pierwszy za kadencji selekcjonera nie znalazł się w składzie. Można na niego psioczyć, ale trudno znaleźć w kraju równiejszego prawego rozgrywającego. W rundzie jesiennej grał w Azotach prawie bez wytchnienia, ściągnięty z Austrii Boris Żivković na razie odstawał od wymagań.

1. Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)

Mąż opatrznościowy polskiej piłki ręcznej i bezwzględnie jeden z najlepszych krajowych szczypiornistów. Kiedy nie było komu zagrać na prawym rozegraniu, pojawiał się tam Daszek i spisywał się rewelacyjnie. W Płocku przykrywał absencję Davida Fernandeza, w kadrze po kontuzji Macieja Majdzińskiego stał się pierwszym wyborem. Przy okazji, specjalista od spraw beznadziejnych i bohater końcówek. Kto jak nie Daszek mógł zapewnić niespodziewane zwycięstwo w el. ME 2022 ze Słowenią? To tylko najbardziej pamiętana z wielu podobnych sytuacji. Zwycięstwo bezapelacyjne wobec przeciętnej dyspozycji pozostałych mańkutów, a to przecież pierwszy rok, w którym Daszek tak często występował jako rozgrywający.

W polu widzenia: * Szymon Działakiewicz (KPR Gwardia Opole / VfL Gummersbach) * Maciej Majdziński (Bergischer HC) * Michał Szyba (KS Azoty Puławy / Tremblay-en-France HB) * Bartosz Nastaj (MMTS Kwidzyn)

Źródło artykułu:
Czy zgadzasz się z naszym wyborem nr 1?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (5)
avatar
Ukassiu
1.01.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Widomski zagrał tylko 6 męczy w lidze centralnej, jakaś kontuzja?  Dobrze, że w przyszłym roku trafi do Superligi. Myślę, że dobrze jakby podobny ruch zrobił Wasiak. Już jest gotowy.  
avatar
kck
1.01.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Po obejrzeniu meczów tj. Wisła - Puławy, Wisła - Górnik, Górnik - Puławy nie postawiłbym tezy, że Jarzyn jest obecnie lepszy od Dudkowskiego. Przybylski w meczu z OWP się skompromitował, rozgry Czytaj całość
avatar
kck
1.01.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
@Jakub12200: Patryk Wasiak (lat 17, PR) rzucił w 10 meczach (I ligi gr. D) 101 bramek. Już za kilka dni reprezentacja juniorów (z nim w składzie) zagra 2x z Niemcami a potem mini turniej z Dani Czytaj całość
Jakub12200
1.01.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Panie Górczyński dlaczego nie ma w zestawieniu Widomskiego? Chłopak ma najwięcej bramek jako PR w całym kraju, nieważne że gra w SMS-ie w 1. Lidze. Do tego wybrany do drużyny Respect Your Talen Czytaj całość