Islandczycy odarli Polskę z marzeń o medalu olimpijskim

Wiktor Gumiński

Polska - Islandia 30:32 (ćwierćfinał)

Ćwierćfinałowym rywalem naszej kadry została Islandia. Drużyna z północy Europy zajęła 3. pozycję w grupie B, z dorobkiem 6 punktów. Odniosła dwa zwycięstwa (nad Rosją i Niemcami), dwa razy zremisowała (z Danią oraz Egiptem) i poniosła jedną porażkę (z Koreą Południową). Do meczu 1/4 finału przystąpiła jednak po serii trzech meczów bez zwycięstwa.

Jednakże już w pierwszej części gry można było dostrzec, że w fazie pucharowej Islandczycy prezentują się zupełnie inaczej. Od samego początku wywierali na Polakach presję i prowadzili mecz pod swoje dyktando. Do przerwy prowadzili aż 19:14. "Orłom Wenty" poważnie zajrzało w oczy widmo odpadnięcia z turnieju.

W drugiej połowie Biało-Czerwoni zagrali lepiej. Robili, co mogli, by odrobić pięć bramek straty. Fragment rywalizacji po przerwie wygrali. Ale tylko 16:13. Na nic zdało się 6 trafień Mateusza Jachlewskiego i Grzegorza Tkaczyka - najlepszych strzelców zespołu. Olimpijski sen został brutalnie przerwany. Kluczowy pojedynek w tej imprezie zakończył się porażką. A Islandia zdobyła w Pekinie srebro.