Za nami próby przedolimpijskie. Jak niegdyś najlepsi wypadali na igrzyskach?

Kamil Czarzasty
Podium próby przedolimpijskiej w Hakubie (od lewej: Kasai, Małysz, Harada). Rok później medal wywalczył jedynie Masahiko Harada

1997/1998: Nagano (miejscem rozgrywania zawodów w skokach była Hakuba)

Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Nagano zaplanowano dwa konkursy Pucharu Świata - zarówno na dużym jak i normalnym obiekcie. Przeprowadzono tylko zawody na skoczni K-120 - rywalizacja na mniejszej została odwołana.

Próbę przedolimpijską pewnie wygrał Adam Małysz. 19-letni skoczek z Wisły (wówczas jeszcze bez charakterystycznego wąsa) swoją wiktorią rozbudził apetyty Polaków na dobry wynik podczas igrzysk. Wiślanin rok później spisywał się jednak katastrofalnie - popadł w olbrzymi kryzys formy, zajął dopiero 51. i 52. miejsce. Drugi w próbie przedolimpijskiej Noriaki Kasai wystąpił tylko podczas konkursu na normalnej skoczni, zajmując 7. miejsce. W japońskiej drużynie, która w konkursie drużynowym zdobyła złoto, Kasaiego nie było.

Dobre wspomnienia z igrzysk zachował niewątpliwie Masahiko Harada. Trzeci zawodnik konkursu Pucharu Świata rozegranego w 1997 r., w Hakubie, podczas igrzysk zdobył brązowy medal na dużej skoczni.

Co ciekawe, złoci medaliści igrzysk z 1998 roku, podczas testu skoczni niczym się nie wyróżnili.  Jani Soininen uplasował się na 15. miejscu, a Kazuyoshi Funaki był dopiero 46. Brązowy medalista ze średniej skoczni, Andreas Widhoelzl, w próby przedolimpijskiej w ogóle nie startował.

Czołowa trójka zawodów Pucharu Świata w Hakubie w sezonie przedolimpijskim (1996/97):