)

Zmarzlik przebił nawet Golloba, ale nie Plecha - polscy medaliści IMŚ

Maciej Kmiecik
Edward Jancarz w debiucie w finale IMŚ osiągnął życiowy sukces, stając na najniższym stopniu podium. Fot. Zbigniew Staszyszyn/PAP

Wielki "Eddy"  z brązowym medalem

Edward Jancarz to jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców. Wielki "Eddy" zaliczał się do światowej czołówki w latach 60 i 70. ubiegłego wieku. Startował w aż dziesięciu finałach IMŚ, w których zdobył jeden medal. Najlepszy występ zanotował w debiucie. W wieku 22 lat na słynnym Ullevi w Goeteborgu w 1968 roku stanął na najniższym stopniu podium.

Jancarz wywalczył wówczas 11 punktów i brązowy medal zapewnił sobie po wyścigu dodatkowym. Polak przegrał tylko z duetem Nowozelandczyków: Ivanem Maugerem i Barry Briggsem. Jancarz był także jednym z faworytów finału IMŚ w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tam jednak zajął dopiero jedenaste miejsce, a historyczne sukcesy święcili jego rodacy.