Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis
)

Polscy piłkarze zachwycali świat!

Kamil Czarzasty
Kamil Czarzasty
Piłkarze reprezentacji w oficjalnych strojach tuż przed igrzyskami. Stoją od lewej: Piec, Dytko, Madejski (rezerwowy bramkarz), Kotlarczyk, Musielak, Martyna, Cebulak, Szczepaniak. Żródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Berlin 1936


Na igrzyskach rozgrywanych w nazistowskich Niemczech Polacy byli o krok od zdobycia medalu. W 1/8 finału pokonali reprezentację Węgier 3:0. W kolejnym, niezwykle emocjonującym meczu z Anglikami, Polacy wygrali 5:4 (choć prowadzili już 5:1).

Niestety, w półfinale Biało-Czerwoni ulegli Austrii 1:3. W spotkaniu o 3. miejsce Polacy zmierzyli się z Norwegami. Mecz uznano za najlepszy w turnieju, ale zakończył się porażką reprezentacji Polski 2:3. Wynik przyjęto z niedosytem; nie licząc Norwegów, Polacy rywalizowali z reprezentacjami skupiającymi drugi garnitur ligowych piłkarzy: niektóre państwa, w przeciwieństwie do II Rzeczpospolitej, wprowadziły możliwość zawodowego uprawiania sportu, które wówczas uniemożliwiało grę w turnieju olimpijskim. Ponadto, już wtedy igrzyska pod względem prestiżu wyraźnie ustępowały piłkarskim mistrzostwom świata.

Kto wie, jak potoczyłyby się losy reprezentacji, gdyby wystąpił w niej Ernest Wilimowski. Jeden z najlepszych europejskich piłkarzy drugiej połowy lat 30-ych nie pojechał na igrzyska z powodu dyskwalifikacji. Rzekomo składał fałszywe zeznania przy okazji podejrzenia o przyjęcie (zabronionej wówczas, z racji obowiązującego w Polsce amatorstwa) finansowej motywacji za zwycięstwo w meczu Ruch -Wisła. Na Górnym Śląsku karę interpretowano jako intrygę wymierzoną w Ruch Hajduki Wielkie, dominatora ligi w ostatnich latach przed wybuchem wojny.

Skład reprezentacji:

Bramkarze: Spirydion Albański (Pogoń Lwów), Edward Madejski (Wisła Kraków)
Obrońcy: Franciszek Cebulak (Legia Warszawa), Antoni Gałecki (ŁKS Łódź), Henryk Martyna (Legia Warszawa), Władysław Szczepaniak (Polonia Warszawa)
Pomocnicy: Edward Dytko (Dąb Katowice), Wilhelm Góra (Cracovia), Józef Kotlarczyk (Wisła Kraków), Fryderyk Scherfke (Warta Poznań), Jan Wasiewicz (Pogoń Lwów),
Napastnicy: Hubert Gad (Śląsk Świętochłowice), Walerian Kisieliński (Polonia Warszawa), Michał Matyas (Pogoń Lwów), Walenty Musielak (HCP Poznań), Teodor Peterek (Ruch Hajduki Wielkie), Ryszard Piec (Naprzód Lipiny), Gerard Wodarz (Ruch Hajduki Wielkie)
Sztab szkoleniowy: Józef Kałuża (kapitan związkowy), Kurt Otto (trener)

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd

Komentarze (3):