Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Wybraliście! Oto reprezentacja Polski wszech czasów

Przez cały grudzień czytelnicy WP SportoweFakty mogli wybierać najlepszych polskich piłkarzy na poszczególnych pozycjach. W Boże Narodzenie przyszedł czas na przedstawienie wyników plebiscytu i zaprezentowanie Reprezentacji Polski Wszech Czasów.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

Jerzy Dudek 

Choć nie osiągnął z Biało-Czerwonymi tyle, co Jan Tomaszewski czy Józef Młynarczyk, to w naszym plebiscycie zyskał większe poparcie niż oni. Numerem jeden w reprezentacji Polski został w 2000 roku, gdy na starcie przygotowań do el. MŚ 2002 postawił na niego Jerzy Engel. Selekcjoner nie zawiódł się na bramkarzu Feyenoordu Rotterdam, który w międzyczasie przeniósł się do Liverpoolu za 7,4 mln euro - od 2001 do 2016 roku był najdroższym polskim piłkarzem w historii.

Ślązak był ważnym ogniwem Biało-Czerwonych, którzy wywalczyli awans na mundial po 16 latach przerwy. Na samym turnieju, podobnie jak cała drużyna, spisał się już poniżej oczekiwań. W 2006 roku przeżył duży zawód, gdy Paweł Janas pominął go w powołaniach na mistrzostwa świata w Niemczech. Dudek o wszystkim dowiedział się z konferencji prasowej selekcjonera.

Do kadry wrócił, gdy objął ją Leo Beenhakker, ale Holender zrezygnował z niego po fatalnym występie Dudka przeciwko Finlandii. Trzy lata później po Dudka sięgnął z kolei Stefan Majewski, który przejął kadrę na dwa ostatnie spotkania przegranych el. MŚ 2010. I wreszcie trzeci powrót do drużyny narodowej Dudek zaliczył w czerwcu 2013 roku, ale miał on wymiar symboliczny - bramkarz, który karierę zakończył dwa lata wcześniej, rozegrał pożegnalny mecz. Występ przeciwko Liechtensteinowi był jego 60. w reprezentacji, dzięki czemu został członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski.

Jerzy Dudek w reprezentacji Polski:

Występy 60
Lata gry 1998-2013
Udział w MŚ 2002
Udział w ME brak
Sukcesy -


Kto jest najlepszym polskim piłkarzem w historii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (33):
Zobacz więcej komentarzy (20)