KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Skoki narciarskie. Doprowadzili polskich skoczków do wielkich sukcesów. Jak potoczyły się ich losy?

Dwie pierwsze dekady XXI wieku były wypełnione sukcesami polskich skoczków - począwszy od Adama Małysza, aż po Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę. Co dziś robią trenerzy, którzy stoją za tymi wynikami?

PS

Pavel Mikeska 

Zanim jednak skupimy się na wydarzeniach i trenerach związanych z ostatnimi 20 latami w polskich skokach narciarskich, warto na początek przywołać Pavla Mikeskę. To on w 1994 roku został trenerem reprezentacji Polski. Sprawował tę funkcję przez pięć lat. Pod jego wodzą Adam Małysz odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a w sumie Mikeska świętował trzy triumfy z Małyszem w konkursach tego cyklu. 

Po kilku latach spędzonych w Polsce Mikeska wrócił do kraju, gdzie najpierw był trenerem czeskiej kadry A, następnie zajmował się treningiem czeskich zawodniczek, by w 2007 roku objąć stanowisko szkoleniowca kadry skoczkiń w Czechach. Praca w tej roli nie trwała jednak długo. Aktualnie Mikeska nie zajmuje się trenowaniem skoczków bądź skoczkiń, ale z uwagą śledzi wydarzenia w świecie skoków. 

Mikeska nie ma kontaktu z Małyszem, którego doprowadził do pierwszych sukcesów. W styczniu 2020 roku, w rozmowie z portalem skijumping.pl, opisał jak wyglądała ich współpraca. - Adam opowiedział na mój temat sporo rzeczy, które mijały się z prawdą, a wiadomo, że Adamowi w Polsce każdy uwierzy. Generalnie z Małyszem było tak, że kiedy mu szło, współpraca układała się świetnie. Kiedy mu nie szło, był sfrustrowany. Za bardzo myślał o wynikach, o nagrodach, o pieniądzach. Do tego doszły zmiany w jego życiu prywatnym - przyznał. 

Czytaj także: 69. Turniej Czterech Skoczni. Słynny trener z uznaniem o kadrze Doleżala. "Mają najlepsze atuty w swoich rękach"

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Czy Stefan Horngacher jest jak dotychczas najlepszym trenerem, który prowadził polskich skoczków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (2)