Kultowe miejsca Grand Prix. Gdzie ścigano się najczęściej w historii cyklu?
Stadion Markéta w Pradze - 20 turniejów
Lata: 1997-2016
Urokliwa Praga gości żużlowców elity nieprzerwanie od 1997 roku, wielkimi literami wpisując się w historię Grand Prix. I choć przed kilkoma laty pojawiały się głosy, że infrastruktura stadionu pozostawia wiele do życzenia (z biegiem lat znacznie jednak poprawiona), że Praga "przejadła się" i chęć organizacji turnieju miały wyrażać Pardubice, czeska stolica nadal ma się dobrze i w najbliższym czasie nie zanosi się na zmiany. Sumiennych gospodarzy chwalą władze BSI z Torbenem Olsenem na czele, o tor starannie dba były żużlowiec Petr Ondrasik, a cegiełkę do organizacji dokłada inny z byłych czeskich matadorów Tomas Topinka.
Dla wielu kibiców głównie tych z Polski coroczna wizyta na Markécie to już stały element w żużlowym sezonie i swego rodzaju tradycja. Pradze należy oddać, że jej kameralność (na trybunach może zasiąść jedynie 10 tysięcy widzów) w centrum europejskiej stolicy, to cała esencja przeprowadzania w niej zawodów żużlowych. Na dodatek jest to miejsce, gdzie oprócz dopingu licznej rzeszy polskich kibiców, zwykle dobre wyniki notowali reprezentanci naszego kraju. Przez blisko 20 lat stawali oni na podium 14 razy, choć wygrać udało się tylko dwukrotnie - za sprawą Tomasza Golloba w latach 1999 i 2010. Sukcesy odnosił tu również Jarosław Hampel, który startował w siedmiu finałach. Nie wygrał żadnego, ale drugie miejsce zajmował czterokrotnie.
Markéta to miejsce szczęśliwe dla przyszłych mistrzów świata. Połowa triumfatorów przymierzała na koniec sezonu koronę. Ponadto, klasyczny hat-trick wygranych wyśrubowali tu Jason Crump i Tai Woffinden. Australijczyk nie miał sobie równych w latach 2002-2004, natomiast Brytyjczyk w latach 2013-2015. Nad Wełtawą cztery razy grano też hymn amerykański - po dwa triumfy odnieśli Billy Hamill (2000-2001) i Greg Hancock (1997, 2011).
-
yes Zgłoś komentarz"Gdzie ścigano się najczęściej w historii cyklu?" - narodowemu jeszcze trochę brakuje ;)
-
tomekkozuch Zgłoś komentarzW tym roku w Krsko będzie miała miejsce czwarta inauguracja cyklu, nie trzecia. Poprzednie to 2006, 2008 i 2016.
-
Masło Budyń jak marzenie Zgłoś komentarz2002 roku w Grand Prix Słowenii a więc nie startował we wszystkich turniejach. Poziom wiedzy ''redaktorów'' tego portalu jest śmieszny.