LE: Zagłębie Lubin 15 lat czekało na zwycięstwo w europejskich pucharach

Aż 15 lat zajęło KGHM Zagłębiu zwycięstwo w europejskich pucharach. Siedem spotkań bez wygranej pozostawali lubinianie, ale w czwartek przełamali niemoc dzięki ograniu Sławiji Sofia 3:0.

Bartosz Zimkowski

2016 rok - I runda eliminacyjna do Ligi Europy

Sławija Sofia - KGHM Zagłębie Lubin 1:0
KGHM Zagłębie Lubin - Sławija Sofia 3:0

Po dziewięcioletniej przerwie KGHM Zagłębie Lubin znów zagrało w europejskich pucharach. Jako beniaminek Ekstraklasy zajęło trzecie miejsce w lidze i dzięki temu mogło 30 czerwca zmierzyć się ze Sławiją Sofia w I rundzie eliminacyjnej do Ligi Europy. Lekkim faworytem wydawali się lubinianie, ale w Sofii przegrali 0:1, chociaż byli piłkarsko lepszym zespołem, grającym dojrzalszy futbol, lecz nieefektywnym.

W rewanżu znów kontrolowali przebieg pojedynku, ale tym razem byli skuteczni. W 20. minucie Lubomir Guldan wykorzystał dokładne dośrodkowanie i strzałem głową wyrównał losy dwumeczu. Po zmianie stron Zagłębie nadal dominowało czego efektem były gole Łukasza Piątka i Macieja Dąbrowskiego. Miedziowi zwyciężyli 3:0 i było to pierwsze zwycięstwo w europejskich pucharach od 15 lat.