1 listopada - wspominamy tych, którzy odeszli...

1 listopada to dzień zadumy i refleksji. W minionych dwunastu miesiącach pożegnaliśmy kolejnych wybitnych, nie tylko polskich osobistości, którzy część swojego życia poświęcili siatkówce...

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Tragiczna śmierć znakomitej, holenderskiej siatkarki, wstrząsnęła całym środowiskiem (fot. yahoo.com)

Odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Włodzimierz Winkler - 64 lata, zm. 9.12.2012r.

Wieloletni sędzia piłki siatkowej w Wielkopolsce, radny powiatowy, założyciel i wiceprezes klubu Joker Piła. Pełnił również funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Włodzimierz Winkler był pasjonatem siatkówki, a kilkanaście ostatnich lat poświęcił wyszukiwaniu siatkarskich talentów i szkoleniu młodzieży. O siatkówce potrafił opowiadać z pasją godzinami. Dla młodych
siatkarzy potrafił się godzić na ogromne poświęcenie. Z Piłą był związany od urodzenia. Przez wielu był szanowany i lubiany.

Nikos Samaras - 1.07.1970 - 4.01.2013r.

Były kapitan reprezentacji siatkarzy i prawdziwa legenda greckiej siatkówki. Imponował nie tylko techniką, ale i siłą uderzenia. Przyczyną śmierci zawodnika był prawdopodobnie tętniak mózgu. Zawodnik zmarł w karetce, podczas transportu do szpitala. Był wielokrotnym reprezentantem swojego kraju. Największymi sukcesami odniesionymi przez niego w barwach kadry narodowej było szóste miejsce zdobyte na mistrzostwach świata juniorów w 1989 i seniorów w 1994 roku. W kadrze rozegrał aż 263 spotkania. W latach 90. był prawdziwą ikoną tamtejszej siatkówki. Przez wiele lat jako zawodnik występował na parkietach rodzimej ligi: Orestiada (1988-1998), Iraklis Saloniki, Panathinaikos Ateny (do 2002 roku). Grywał również
we Włoszech, Hiszpanii, Turcji czy Szwajcarii. W ostatnich latach kariery wrócił do kraju broniąc barw klubów z niższych lig. Na znak pamięci Orestiada, klub w którym zawodnik spędził wiele lat, zastrzegł koszulkę z numerem 9.

Józef Wołyniec - 19.03.1941 r. - 22.01.2013r.

Autor kilkudziesięciu prac naukowych i metodycznych z zakresu teorii i praktyki gry w piłkę siatkową. Po raz pierwszy w Polsce - jako współautor - zastosował komputerowo wspomaganą metodę obserwacji gry w siatkówkę; autor programu informatycznego "volleyball" do wieloaspektowej oceny gry. W 1971 roku był drugim trenerem reprezentacji siatkarek, a w latach 1965-80 prowadził siatkarzy AZS Wrocław. Pracował też z zespołami w USA i Francji. Laureat licznych nagród resortowych i państwowych, otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Złotą Honorową Odznakę PZPS; Trener 50-lecia (1996).

Chen Zhaodi - 15.04.1955 - 1.04.2013 r.

Zmarła na raka 1 kwietnia 2013 r. Chińska siatkarka i trenerka razem z zespołem narodowym odnosiła w latach osiemdziesiątych XX wieku wielkie sukcesy. W reprezentacji kraju grała od 1976 roku. Zdobyła mistrzostwo świata (1982), złoty medal igrzysk olimpijskich w Los Angeles (1984) oraz Puchar Świata (1981 i 1985).
Później z powodzeniem zajmowała się szkoleniem młodzieży. W 1988 roku po zachorowaniu na raka zrezygnowała ze stanowisko trenera. Zdecydowała się wrócić jako kierownik zespołu narodowego na lata 1989-1992.  W 1993 roku Chen został wiceprezesem i konsultantem Chińskiej Federacji Siatkówki i działała jako techniczny przedstawiciel Ligi Chińskiej od 1996 roku. Ze względu na jej szczególne zasługi dla sportu, Chen otrzymała medal od ministerstwa kraju i została awansowana na stopień generała. Pracowała także jako komentator siatkówki kobiet podczas Igrzysk
Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku dla China Central Television.

Jarosław Janiak 51 lat, zm. 7.04.2013 r.

Przez kilka lat cierpiał na nieuleczalną chorobę. Jednym z jej skutków było zapalenie płuc, które dopadło go w ostatnich dniach. Był sędzią szczebla centralnego PZPS klasy państwowej. Był także Sędzią Honorowym PZPS i MWZPS.

Ingrid Visser - 4.06.1977r. - 26.05.2013r.

Reprezentantka Holandii zaginęła w Murcji 13 maja 2013r. razem ze swoim partnerem Lodewijkem Severinem. Zaginioną parę odnaleziono martwą 26 maja 2013. Według policji zostali zamordowani. Ciała zaginionych odnaleziono we wsi Alquerias, leżącej ok. 20 km od Murcii. Jak wykazały analizy techników policyjnych siatkarka i jej partner zmarli z powodu urazu czaszki, zostali pobici na śmierć. Ingrid Visser była jedną z gwiazd holenderskiej siatkówki. W karierze klubowej reprezentowała m.in. włoski Minetti Infoplus Vicenza, hiszpański Spar Teneryfa Marichal i azerski VK Baku. Była również reprezentantką Pomarańczowych. W kadrze wystąpiła ponad 500 razy. W 1995 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, zaś w 2009 roku wicemistrzostwo Starego Kontynentu. W 2007 z ekipą Oranje triumfowała w rozgrywkach World Grand Prix i zdobyła Złotą szpilkę narodowej federacji NeVeBo za zasługi dla holenderskiej siatkówki.
Maciej Szeniawski - 22 lata, zm. 9.06. 2013 r.

Był jednym z współpracowników portalu SportoweFakty.pl. Maciek odszedł od nas zdecydowanie za wcześnie. Miał dopiero 22 lata i świat dziennikarstwa sportowego stał przed nim otworem. Marzył o tym, żeby zostać dziennikarzem sportowym. W tekstach oraz wywiadach wykazywał się przenikliwością umysłu i dociekliwością. Zawsze sumienny, staranny, dokładny - trudno uwierzyć w to, że Jego czas minął. W redakcji miał nie tylko współpracowników, ale również przyjaciół, dla których był prawdziwym wsparciem.

"Odszedł Wielki Człowiek, a zarazem mój Przyjaciel. Jest to niepowetowana strata. Czuję wielki ból, że nie ma z nami już tak inteligentnego oraz wrażliwego człowieka. Maciek, jak mało kto, posiadał olbrzymią wiedzę z wielu dyscyplin sportowych. Godzinami potrafił opowiadać o swojej ukochanej Barcelonie, a także o siatkówce, która była Mu szczególnie bliska. Macieju - Nigdy o Tobie nie zapomnę. W naszych sercach na zawsze pozostaniesz Wielkim Człowiekiem" - napisał jeden z jego przyjaciół.

Elżbieta Kurtz - 96 lat, 1.08.2013 r.

Sportową karierę rozpoczęła jeszcze w okresie międzywojennym, w barwach Pomorzanina Toruń. W 1947 roku wraz z mężem Edwardem była inicjatorką powołania sekcji piłki siatkowej w Gedanii (Kolejarz). Z gdańskim klubem dwukrotnie była mistrzynią Polski, a z reprezentacją kraju trzykrotnie zdobywała medale na mistrzostwach kontynentu. Oficjalne tytuły na konto gdańskich siatkarek trafiły w latach 1952-54. Najpierw było srebro, a potem dwa złote medale. Występowała również z sukcesami w reprezentacji Polski. W 1949 roku na mistrzostwach Europy w Pradze wraz z biało-czerwonymi zajęła trzecie miejsce. Rok później wraz z reprezentacją zajęła drugie miejsce w Europie, a sukces ten powtórzyła na kolejnym championacie Starego Kontynentu. Była to ostatnia impreza z udziałem Elżbiety Kurtz, która w kolejnych latach stopniowo ustępowała pola młodszym koleżankom również w gdańskiej drużynie. Wraz z jej odejściem skończyło się mistrzowskie panowanie Gedanii na krajowych arenach.

Roman Fomin - 72 lata, 15.09.2013 r.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Były sędzia klasy państwowej, doskonale znany nie tylko w radomskim środowisku sportowym. Zanim został siatkarskim arbitrem uprawiał m.in. koszykówkę i piłkę nożną. Jednak najbardziej związał się z siatkówką.
Był zawodnikiem, trenerem i sędzią siatkarskim. W 1990 roku uznany został za najlepszego polskiego sędziego. Organizował rozgrywki dla dzieci i amatorów.

Zbigniew Hassa - 63 lata, 13.10.2013r.

Przegrał walkę z długą i ciężką chorobą. Przez wiele lat był kierownikiem występującej na zapleczu Orlen Ligi Silesii Volley Mysłowice, a wcześniej Remagum MOSiR Mysłowice. Był skromny, zawsze schowany w cieniu drużyny, której poświęcał całą swoją energię i czas. Uśmiechnięty i życzliwy w każdej chwili gotowy był nieść pomoc. Był działaczem KS-u 09 Mysłowice. Uchodził również za przyjaciela śląskiej młodzieży i propagatora sportu.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Polub Siatkówkę na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (0)