Słynne powroty i rozstania oraz rekordy gościnności - areny cyklu SGP

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Jednym ze stadionów, który wypadł z tegorocznego cyklu SGP jest G&B Arena w Malilli.

Powroty i zapomniane obiekty

W tym roku do cyklu Grand Prix wracają znane już areny w Krsko, Daugavpils i Bydgoszczy. Zupełnie nowym obiektem SGP jest Friends Arena w Sztokholmie. BSI pożegnało się na ten sezon z Vojens Speedway Center, Stadionem im. Alfreda Smoczyka w Lesznie, Stadionem Milenium w Gorican i G&B Arena.

Aż sześć razy Grand Prix odbywało się w Niemczech, ale żaden turniej nie potrafił się zadomowić na stałe w kalendarzu Grand Prix. Klapa organizacyjna turnieju w Gelsenkirchen na stałe przekreśliła chyba obiekt Schalke 04. Z Berlina zapamiętaliśmy tylko ogromny deszcz i błotnisty triumf Tomasza Golloba.
Najprawdopodobniej po raz drugi i ostatni - przynajmniej w najbliższych latach - odbędzie się Grand Prix w Auckland. Być może zastąpi je Grand Prix Stanów Zjednoczonych w słonecznej Kalifornii. Cały czas na debiut w Grand Prix czekają rosyjskie stadiony, które przy okazji wielkiego ścigania zapełniają się po brzegi kibicami speedwaya. Jak wiadomo, wszystko rozbija się o pieniądze. Wiele zależy do samorządów miast organizatorów i sprawa ta nie dotyczy tylko Polski.

Jest szansa, że już w 2014 roku Grand Prix zawita do stolicy naszego kraju i zawodnicy będą ścigać się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Grand Prix ewoluuje. I dobrze, bo choć niektóre obiekty SGP są już niemalże legendarne, to jednak rotacja wśród organizatorów musi być. Jeżdżenie co roku na te same stadiony i do tych samych miast, nawet najbardziej wytrwałym kibicom prędzej czy później się znudzi. Odkrywanie nowych miejsc dla światowego speedwaya jest takim samym powiewem świeżości jak nowe twarze w uchodzącym jeszcze niedawno za skostniały cyklu Grand Prix.

A co Wy sądzicie o arenach SGP? Gdzie Waszym zdaniem są najbardziej widowiskowe turnieje? Czy lepiej, by turnieje rozgrywano na torach czasowych w dużych miastach czy też może na stałych obiektach typowo żużlowych w mniejszych miejscowościach? Jaki kierunek rozwoju geografii żużla powinno obrać BSI? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (25)
  • Barman_ Zgłoś komentarz
    http://sportowybar.pl/3360/speedway-na-pelnym-gazie-grigorij-laguta
    • szogun Zgłoś komentarz
      To nie jest do konca trafne pytanie tytułowe. Dajmy na to odbywa się pożądane GP w Wawie. Mieście metropolii, stolica. Na Narodowy, który mieści 55 tys widzów dajmy na to przychodzi 30
      Czytaj całość
      tys przyjezdnych i 5 tysiecy miejscowych. Oczywistym jest fakt, że takowa impreza musi być nazwaną imprezą miasta prowincjonalnego. Oczywiście trochę to inne niz GP w malutkim Lesznie, ale na pewno nie impreza metropolitarna.
      • sportspeed Zgłoś komentarz
        Bydgoszcz robi siare z tym ogrodzeniem jak to wygląda i jakość ogladania dla kibiców tragedia Pierwsze co powinni zrobić to wyciąć ogrodzenie !! Zgadzacie sie?
        • Kondi2000 Zgłoś komentarz
          Dlaczegoby nie Ostrów Wielkopolski.
          • mark97 Zgłoś komentarz
            Zielona Góra
            • Greg-Tarnów Zgłoś komentarz
              Jeśli prawdą jest że w tym sezonie ostatni raz zawodnicy zawitają do Nowej Zelandii to FIM popełnia błąd.Pozdrawiam
              • Detax Zgłoś komentarz
                8dni i GP . Szybciej :)
                • wanow Zgłoś komentarz
                  Jakoś nie mogę sobie przypomnieć GP Austrii kto tam wygrał
                  • ray_gdz Zgłoś komentarz
                    Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do żadnego obiektu oprócz Vojens... te pastwiska wokół toru nie powinny nazywać sie stadionem. Gdyby nie Ole Olsen to pewnie nawet by Vojens pod uwagę
                    Czytaj całość
                    nie wzięto :/ No bo spójrzmy prawdzie w oczy, ale jak wygląda Vojens przy Toruniu, Gorzowie, Lesznie czy nawet Częstochowie? Porównywalnie jest na Ukrainie.
                    • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
                      Jakby nie patrzeć Bydgoszcz jest w czołówce GP. 14 turniejów na torze Polonii,(2msc) 1)Hancock-jako jedyny zawodnik brał udział we wszystkich 156 turniejach, 2)Jurek Kanclerz(menager
                      Czytaj całość
                      Polonii)- jako jedyny kibic był na wszystkich 156 turniejach.