Nieuchronna zmiana pokoleniowa w kadrze. Kto wychowuje najwięcej reprezentantów?

Krzysztof Wesoły
Krzysztof Wesoły

KS Toruń - 5

Mimo że drużyna z grodu Kopernika miała w swej historii wielu znakomitych wychowanków, przez ponad 30 lat jedynym reprezentantem kraju w finale światowego czempionatu z Torunia był Marian Rose. Rewelacyjny drugoligowiec miał ogromny wpływ szczególnie na złoty medal, jaki Polacy zdobyli w 1966 roku we Wrocławiu. Dopiero na przełomie millenniów swoją szansę walki o medale dostał Jacek Krzyżaniak, który z kadrą dwa razy stawał na drugim stopniu podium. Srebro ma też w swojej kolekcji Wiesław Jaguś, a bez większych sukcesów z Orzełkiem na piersi ścigał się Tomasz Bajerski.

Najbardziej utytułowanym Aniołem w reprezentacji jest jednak Adrian Miedziński, który do drużyny narodowej wszedł w szczycie swojej kariery. W latach 2009 i 2010 "Miedziak" notował dość udane występy w finałach, dzięki czemu dołączył do swojej kolekcji dwa złote medale Drużynowego Pucharu Świata. Wątpliwe jest aby 30-letni żużlowiec powiększył ten dorobek, ale w Toruniu jest kolejny potencjalny reprezentant: 10 lat młodszy Paweł Przedpełski, który już w tym roku zastąpił Jarosława Hampela i w finale w Vojens był rezerwowym naszej drużyny.

Zawodnik Finały Medale
Adrian Miedziński 2 (2009 - 2010) Złoto ('09, '10)
Marian Rose 2 (1964, 1966) Złoto ('66)
Jacek Krzyżaniak 2 (1997, 2001) Srebro ('97, '01)
Wiesław Jaguś 1 (2008) Srebro ('08)
Tomasz Bajerski 1 (2003) brak

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (29)
  • KIBIC Z POZNANIA. Zgłoś komentarz
    Gdyby Hampel ,RAFAŁ Dobrucki ,R.okoniewski nie zdradzili Leszna to tabela była by inna
    • tomas68 Zgłoś komentarz
      Od dawna tak było tylko że innym się wydaje że za kasę wszystko się da zrobić.
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Fajne przypomnienie historii o zawodnikach ,którzy reprezentowali KADRĘ.
        • 15X ZŁOTO Zgłoś komentarz
          Dziwne,że Piły niema w tej klasyfikacji.Wychowali przecież super rajderów Hampel,Dobrucki,Okoniewewski.Swego czasu mieli szkolenie na bardzo wysokim poziomie:)))
          • Fredi Kruger Zgłoś komentarz
            Panie redaktorze proszę się bardziej przyłożyć następnym razem. W Stali Gorzów zapomniał pan o najlepszym zawodniku lat 90-tych jakim był Piotr Świst.!
            • yes Zgłoś komentarz
              W galerii SF "Zabawa kadrowiczów z piłkami" http://sportowefakty.wp.pl/zuzel/zdjecia/galeria/8656/zabawa-z-pilkami-kadrowiczow/10-393728#photo-start jest Przemysław (w tym roku 24 lata).
              Czytaj całość
              Może coś z tego będzie?
              • Henryk Zgłoś komentarz
                Pojęcie wychowanka, w obecnych czasach globalizacji, w sporcie żużlowym to raczej rzecz względna, między nami mówiąc a więc nie sprzeczajmy się jako Kibice o takie szczegóły a
                Czytaj całość
                cieszmy się razem,że takie rodzynki jeszcze się zdarzają. Żużel to jednak mimo wszystko staje się sportem dla bogatych tak zawodników jak i kibiców a biednym z domu Chłopakom, mimo szczerych chęci jego uprawiania, nie grożą w przyszłości sukcesy w tym sporcie dlatego ,że po prostu ich nie będzie stać na jego uprawianie. Pozdrawiam rozsądnych.
                • 8-krotny DMP Zgłoś komentarz
                  18.09.1977 finał D.M.Ś we Wrocławiu.Polska zdobywa srebro.4 na 5 reprezentantów Polski w tym meczu to wychowankowie Stali Gorzów.Takiego wyczynu nie dokonał żaden klub żużlowy na
                  Czytaj całość
                  świecie
                  • anty stolik Zgłoś komentarz
                    od zawsze tak było
                    • anty stolik Zgłoś komentarz
                      Jak to kto wychowuje najwięcej żużlowców ? Oczywiście że Unia