Kultowe miejsca Grand Prix. Gdzie ścigano się najczęściej w historii cyklu?
Stadion Polonii w Bydgoszczy - 16 turniejów
Lata: 1998-2010 i 2013-2014
Obfitujące w sukcesy lata dziewięćdziesiąte zostały w Bydgoszczy zwieńczone organizacją turniejów Grand Prix. Po raz pierwszy światowa śmietanka zjechała się do miasta nad Brdą w 1998 roku. Szybko okazało się, że Stadion Polonii to odpowiednie miejsce do przeprowadzenia takich imprez. Wielkie zainteresowanie kibiców i sponsorów oraz znakomity tor do ścigania były przez wiele lat gwarantem sukcesu. Na dodatek turnieje te okazywały się być prawdziwym popisem Tomasza Golloba, który zwyciężał w rodzinnym mieście aż siedmiokrotnie (rekord GP w wygranych na jednym torze), w tym od razu w pierwszym turnieju.
Wychowanek Polonii powtarzał ten wyczyn jeszcze w latach 2002-2006, a także w 2008 (przeniesiona runda z Gelsenkirchen), gdy podobnie jak dziesięć lat wcześniej dzięki triumfowi zapewnił sobie brązowy medal. W 2010 roku odebrał natomiast na swoim stadionie upragniony złoty medal IMŚ. Bydgoski klimat nierzadko okazywał się szczęśliwy nie tylko dla Golloba. Pierwsze podium w życiu zanotował tu Krzysztof Kasprzak, który w 2007 roku startując z dziką karta uległ tylko niedoścignionemu Gollobowi. Siedem lat później triumfował. Jedyne podium w karierze zaliczyli przy Sportowej Sebastian Ułamek (2009) i Janusz Kołodziej (2010), a w wielkim finale mieli okazję wystąpić Piotr Protasiewicz (2003) i Wiesław Jaguś (2006).
Podobnie jak w przypadku Wrocławia, z biegiem czasu coraz większą bolączką była w Bydgoszczy infrastruktura. Wobec pięknych aren w innych miastach, m.in. pobliskim Toruniu, organizacja kolejnych turniejów "na Polonii" (co pokazał dobitnie 2014 rok) była bezcelowa. Na przeciwnym biegunie od lat znajduje się za to kolejna lokalizacja. Są i tacy, którzy nazywają ją obecnie "mekką światowego żużla".
-
yes Zgłoś komentarz"Gdzie ścigano się najczęściej w historii cyklu?" - narodowemu jeszcze trochę brakuje ;)
-
tomekkozuch Zgłoś komentarzW tym roku w Krsko będzie miała miejsce czwarta inauguracja cyklu, nie trzecia. Poprzednie to 2006, 2008 i 2016.
-
Masło Budyń jak marzenie Zgłoś komentarz2002 roku w Grand Prix Słowenii a więc nie startował we wszystkich turniejach. Poziom wiedzy ''redaktorów'' tego portalu jest śmieszny.