Bilans kadry Adama Nawałki: Szlachectwo zobowiązuje

Artur Długosz
Sławomir Peszko w dobrym stylu wrócił do reprezentacji Polski

Do Dublina, mimo problemów z kontuzjami i zamieszaniem związanym z brakiem powołania dla Jakuba Błaszczykowskiego, Polacy pojechali w roli faworytów. W takiej roli Biało-Czerwoni od dawna nie występowali. Zaczęło się dobrze, bo po bramce powracającego do kadry Sławomira Peszki nasi piłkarze objęli prowadzenie. Gdy już wydawało się, że uda nam się zgarnąć trzy punkty, to w samej końcówce Irlandczycy doprowadzili do wyrównania. Ten mecz był 13. pojedynkiem Polski w Dublinie oraz 13. spotkaniem reprezentacji pod wodzą Adama Nawałki i "13" nie okazała się być szczęśliwą dla znanego z przesądów selekcjonera.

Mimo straty punktów w dublińskiej bitwie Biało-Czerwoni obronili jednak pozycję lidera grupy D. Po meczu w Irlandii można było czuć niedosyt, bo trzy punkty były blisko, ale w połowie eliminacji Euro 2016 Biało-Czerwoni wyprzedzali Niemców, Szkotów oraz Irlandczyków i przy nowych zasadach kwalifikacji mieli bardzo duże szanse na wywalczenie awansu. - Trzeba wyjść i dać z siebie wszystko. Jestem przekonany, że te trzy punkty będą. Później jest mecz z Niemcami, z Gibraltarem trzeba sobie wyczyścić kartki. Szlachectwo zobowiązuje. Jesteśmy liderami grupy - mówił przed meczem z Gruzją Jan Tomaszewski. Po tym spotkaniu nasze szanse na awans do mistrzostw Europy jeszcze wzrosły!

W meczu 6. kolejki el. Euro 2016 Biało-Czerwoni rozgromili Gruzję w Warszawie 4:0 i są już jedną nogą we Francji, gdzie zostaną rozegrane XV Mistrzostwa Europy. Bramki na wagę zwycięstwa i obrony pozycji lidera gr. D eliminacji zdobyli niezawodni Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski. Ten pierwszy w 62. minucie kapitalnym uderzeniem z 20 metrów dał Biało-Czerwonym prowadzenie 1:0, a "Lewy" między 89. a 93. minutą skompletował swój drugi hat-trick w narodowych barwach! Przy dwóch bramkach asystował mu Milik, a przy jednej wracający do reprezentacji po 19-miesięcznej przerwie Jakub Błaszczykowski. - Cieszymy się z jego powrotu. Kuba zaliczył bardzo dobre wejście i wiem, że z nim ta drużyna będzie jeszcze mocniejsza - podkreślił selekcjoner.

Czy reprezentacja Polski awansuje na mistrzostwa Europy we Francji?