Historia występów polskich zespołów w Final Four Ligi Mistrzów (wideo i foto)

Do tej pory w turniejach finałowych Ligi Mistrzów grały sześciokrotnie trzy polskie zespoły, natomiast do trzech z sześciu Final Four awans uzyskały w sportowej rywalizacji.

Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński

Zobacz serię wspaniałych zagrywek Rafała Musielaka z sezonu 2001/02 Ligi Mistrzów, kiedy to Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle przegrywał w trzecim secie z Olympiakosem Pireus 18:24, a wygrał go ostatecznie 26 do 24:

W pierwszym sezonie, kiedy to najbardziej prestiżowe rozgrywki siatkarskie w Europie zmieniły nazwę z Pucharu Europy Mistrzów Krajowych na Ligę Mistrzów, żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się zagrać w turnieju finałowym, który został zorganizowany w 2001 roku w Paryżu.

Dopiero w kolejnym sezonie - 2001/2002 - w Final Four LM Polska miała swojego przedstawiciela, a była nim drużyna z Kędzierzyna, grająca wtedy pod nazwą Mostostal-Azoty. Kędzierzynianie prowadzeni przez Waldemara Wspaniałego po wygraniu grupy A i wyeliminowaniu na małe punkty VfB Friedrichshafen, otrzymali organizację FF.

W turnieju finałowym w Opolu, siatkarze Mostostalu-Azoty przeżyli grecki koszmar, gdyż najpierw ulegli w półfinale w czterech setach Olympiakosowi Pireus, a w meczu o trzecie miejsce w takim samym stosunku przegrali z Iraklisem Saloniki. Tym samym w debiucie w Final Four, klub z Kędzierzyna-Koźla znalazł się tuż za podium w Lidze Mistrzów.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Polub Siatkówkę na Facebooku
inf.własna
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
  • Deschain Zgłoś komentarz
    Poprawcie ten artykuł! Organizacja Final Four w Opolu odbywała się na innych zasadach niż Final Four w Łodzi. Wtedy trzeba było przejść play-off'y, żeby móc zorganizować turniej
    Czytaj całość
    finałowy. Mostostal wtedy grał z VfB Friedrichshafen w ćwierćfinale LM, do tej pory pamiętam te emocje, bo oba mecze zakończyły się wynikiem 3-1 dla gospodarzy (Czyli 3-1 dla VfB, a w rewanżu 3-1 dla Mostostalu), ale Mosto miało lepszy bilans małych punktów dzięki temu awansowało. Pisanie, że w 2002 r. Mostostal nie musiał się kwalifikować to jest nierzetelna informacja (pewnie nawet niesprawdzona - a wystarczy tutaj choćby spojrzeć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Liga_Mistrz%C3%B3w_siatkarzy_(2001/2002) Tym samym polskie drużyny awansowały do Ligi Mistrzów na boisku 4 razy (1 raz Jastrzębski Węgiel + 3 razy zespół z Kędzierzyna-Koźla, 2 razy jako Mostostal i 1 raz jako ZAKSA)