Puchar Federacji: Tytuły Rosji i Czech w XXI wieku

Czechy 2014

Tytuł przypieczętowała Petra Kvitova, która pokonała 7:6(5), 4:6, 6:4 Andżelikę Kerber po niezwykle dramatycznym pojedynku. W pierwszym secie Czeszka przegrywała 2:5, ale obroniła sześć piłek setowych i była górą w tie breaku. W drugiej partii prowadziła 3:0 z podwójnym przełamaniem, ale zaczęło jej brakować sił i roztrwoniła całą przewagę. W trzeciej odsłonie Kerber wyszła na 3:0, ale Kvitová zdobyła sześć z siedmiu kolejnych gemów i po dwóch godzinach i 57 minutach walki dała reprezentacji Czech tytuł.

Kvitova powtórzyła 2011 rok, gdy wygrała Wimbledon i z drużyną święciła triumf w Pucharze Federacji. - To były takie emocje, jakie mi w tym roku nigdy nie towarzyszyły - mówiła liderka czeskiej ekipy na konferencji prasowej. - Wimbledon był zupełnie inny, nie czułam takich emocji, bo przez cały czas grałam bardzo dobrze, a tutaj miałam wzloty i upadki. Wspaniale jest zagrać w finale Pucharu Federacji. Walczyć dla swojego kraju. Zawsze, nawet gdy nie czujesz się zbyt dobrze i nie masz już w sobie energii, jeszcze coś znajdziesz i nie mam pojęcia jak to zrobiłam. Jestem po prostu zadowolona, że udało mi się to z siebie wydobyć.

W sobotę Kvitová pokonała Andreę Petković, a swój punkt dołożyła też Lucie Safarova, która wygrała z Kerber. Drogę po kolejne trofeum Czeszki rozpoczęły od trudnego wyjazdowego meczu z Hiszpankami. W deszczowej Sewilli wygrały 3-2, a decydujący punkt zdobyły Andrea Hlavackova i Barbora Strycova, które pokonały w dwóch setach Silvię Soler-Espinosę i Carlę Suarez. W spotkaniu tym nie wystąpiła Kvitová, której nie zabrakło już w wygranym przez Czeszki 4-0 półfinale z Włoszkami.

Czechy wywalczyły ósmy tytuł, trzeci pod kierunkiem Petra Pali, który kapitanem drużyny jest od 2008 roku, i na liście wszech czasów ustępują miejsca jedynie USA (17 triumfów).

Czechy - Niemcy 3:1, O2 Arena, Praga (Czechy)
finał Grupy Światowej, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 8-9 listopada 2014

Gra 1.: Petra Kvitová - Andrea Petković 6:2, 6:4
Gra 2.: Lucie Šafářová - Andżelika Kerber 6:4, 6:4
Gra 3.: Petra Kvitová - Andżelika Kerber 7:6(5), 4:6, 6:4
Gra 4.: Lucie Šafářová - Andrea Petković nie grano
Gra 5.: Andrea Hlaváčková / Lucie Hradecká - Julia Görges / Sabina Lisicka 4:6, 3:6