WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Polska to jest potęga - dziewięciu polskich mistrzów świata juniorów w 18 lat

Po raz pierwszy w historii IMŚJ całe podium jest biało-czerwone. Polacy to jednak dominatorzy w żużlowej rywalizacji do lat 21. W ostatnich 18 latach zdobyli 9 tytułów mistrzowskich i aż 22 medale!
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Piotr Protasiewicz 17 lat temu został pierwszym polskim mistrzem świata juniorów.

Piotr Protasiewicz - 1996 rok Olching

Teraz możemy szczycić się wspaniałymi polskimi juniorami, którzy rządzą i dzielą w światowym żużlu. Młodszym kibicom warto przypomnieć, że nie zawsze było tak różowo. Obecnie złoty medal polskiego juniora nie jest czymś wyjątkowym. 17 lat temu, kiedy na najwyższym stopniu podium stawał Piotr Protasiewicz było to jednak coś niesamowitego. "Pepe" zapisał się w historii jako pierwszy polski mistrz świata juniorów. Zielonogórzanin, który tytuł wywalczył startując w barwach wrocławskiego klubu, przetarł Polakom drogę do światowych laurów.

O tym, jak wielki był to sukces Piotra Protasiewicza najlepiej świadczy fakt, że tytułu mistrza świata juniorów, a nawet medalu w tej konkurencji nie ma polski żużlowiec wszech czasów, Tomasz Gollob. Z drugiej strony sukces w rywalizacji U-21 nie zawsze jest przepustką do triumfów w seniorskim żużlu.

Protasiewicz wygrał w w 1996 roku w Olching wyprzedzając Ryana Sullivana i Jespera Bruna Jensena. Rok później Duńczyk -obecnie startujący pod nazwiskiem - Jesper Monberg - został najlepszym juniorem świata, a Rafał Dobrucki w czeskim Mseno wywalczył tytuł wicemistrzowski.Kup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Polub Żużel na Facebooku
inf.własna
Zgłoś błąd

Komentarze (23):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • spartus79 0
  Wygląda na to że Polska jest potęgą jeżeli chodzi o zdobycze medali IMŚJ,ale co z tego jak nie przekłada się to na jazdę w seniorskiej elicie i zdobywanie medali.Z drugiej strony jest jakieś światełko w tunelu,bo Maciek Janowski,czy też aktualny Mistrz Patryk Dudek,rokują na przyszłość że mogą się liczyć w walce o najwyższe laury.Tak w nawiasie,zawodnicy którzy zdobyli ten tytuł jeżdżąc w danym klubie,to w tej klasyfikacji przoduje Wrocławska Sparta,trzech zawodników zostało mistrzami świata,w tym jeden wychowanek.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Elendir 0
  No i co z tego u nas na podwórku jest mistrz strzelania glutami na odległość z racji że mało kto na świecie tą dyscypline uprawia można powiedzieć że to mistrz świata :) organizował ostatnio turniej międzynarodowy ale nikt oprócz niego się nie zgłosił więc jakby oddali turniej walkowerem i nasz mistrz już światowy jest :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kibic Unii T 0
  Pisząc że nawet Tomasz Gollob nie miał żadnego medalu IMŚJ trzeba jeszcze dodać że karierę miał tak prowadzoną że startował głównie w eliminacjach do IMŚ seniorów bo eliminacje seniorskie i juniorskie wtedy się pokrywały, na start w IMŚJ od początku do końca zdecydował się w 1992(ostatni rok wieku młodzieżowca) awansując spokojnie do finału i przegrywając w nim tylko z zawodnikami już doświadczonymi na arenie międzynarodowej i obytymi w finałach młodzieżowych tj.Leigh Adams, Mark Loram, Joe Screen, Lars Gunnestad.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (20)
Pokaż więcej komentarzy (23)
Pokaż więcej komentarzy (23)
Pokaż więcej komentarzy (23)