Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Marek Cieślak poza konkurencją. Oto najbardziej utytułowani trenerzy Ekstraligi

Wbrew pozorom rola trenera, tudzież menedżera, w sporcie żużlowym jest bardzo istotna. To osoba prowadząca zespół jest odpowiedzialna za taktykę, czy obsadę biegów. Często właśnie od instynktu, zmysłu trenerskiego, zależą losy meczu.
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch

Trener - szyja, która kręci głową

Niektórzy bagatelizują rolę prowadzącego zespół, gdyż uważają, że są takie drużyny żużlowe, które nie potrzebują nikogo innego, poza osobą, która wypełniałaby program, bowiem są w stanie same wygrywać mecze. Ostatnie dwa sezony pokazały jednak, że to mit. Rok po roku mistrzowie Polski mieli kłopoty ze skutecznością, wkradał się w ich szeregi niepokój, a czasem nawet nieporozumienia. Stal Gorzów w 2015 długo walczyła o uniknięcie baraży, z kolei Fogo Unia Leszno w 2016 roku zajęła przedostatnie miejsce w PGE Ekstralidze i kto wie, jak potoczyłyby się losy mistrzów z 2015 roku, gdyby nie fakt, że baraże odwołano.

Człowiek, który chłodnym okiem potrafi spojrzeć na sytuację, osiągnąć porozumienie z zawodnikami, umieć powiedzieć mu, że nie pojedzie w meczu, czy podjąć odważną decyzję taktyczną, jest każdej ekipie potrzebny. A jeśli jeszcze do tego potrafi przygotować tor dla drużyny tak, aby był on jej atutem, to już w ogóle może być noszony na rękach. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć klasyfikację najbardziej utytułowanych trenerów i menedżerów Ekstraligi.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasi Czytelnicy to wielcy zapaleńcy sportu żużlowego i na pewno w komentarzach pod tym artykułem zaczną przywoływać nazwiska trenerów z odległej przeszłości, ale, zaznaczamy - nasze zestawienie obejmuje tylko okres, od którego funkcjonuje Ekstraliga, czyli od 2000 roku. Ponadto, mając na myśli "najbardziej utytułowani", bierzemy pod uwagę jedynie medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

I jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Bywa tak, że kluby decydują się na duety w sztabie szkoleniowym - trener plus menedżer, bądź kierownik drużyny. W takich przypadkach w naszej klasyfikacji subiektywnie wskazywaliśmy osobę, której zdanie, według nas, było decydujące i to jej przypisywaliśmy ewentualny sukces. Stąd też dość niska pozycja Jana Ząbika, któremu zapisaliśmy tylko dwa a nie osiem medali. To ma być przegląd autorskich trofeów. W poniższej tabeli zestawiliśmy osiągnięcia tych szkoleniowców/menedżerów, które prezentują się najmniej okazale. Najlepszych wyróżniliśmy na osobnych stronach.

Imię i nazwisko Złoto Srebro Brąz
Marian Wardzała 2 0 0
Jan Ząbik 1 1 0
Piotr Żyto 1 1 0
Roman Jankowski 1 1 0
Adam Skórnicki 1 1 0
Andrzej Jurczyński 1 0 1
Andrzej Koselski 1 0 1
Jerzy Kniaź 1 0 1
Stanisław Chomski 1 0 1
Rafał Dobrucki 1 0 0
Zdzisław Rutecki 0 1 1
Sławomir Kryjom 0 1 0
Piotr Baron 0 1 0
Grzegorz Dzikowski 0 0 1
Aleksander Janas 0 0 1
Paweł Baran 0 0 1


Czy jesteś pod wrażeniem dorobku medalowego Marka Cieślaka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (12):