Patryk Dudek dołączył do elitarnego grona, ale nikt nie zrobił tyle, co Tomasz Gollob

Maciej Kmiecik
Tomasz Gollob był najczęściej spośród wszystkich żużlowców w 10. Najlepszych Sportowców Polski. Bartosz Zmarzlik (z lewej) dostąpił tego zaszczytu jak na razie tylko raz

Tomasz Gollob wygrał jako jedyny

Tomasz Gollob jako jedyny żużlowiec w historii wygrał prestiżowy plebiscyt. Triumfował w 1999 roku, kiedy to zdobył tytuł indywidualnego wicemistrza świata. Wyprzedził wówczas miażdżącą przewagą głosów Mateusza Kusznierewicza i Beatę Maksymow.

Drugie miejsce zajął w 2010 roku po tym, jak wywalczył upragnione mistrzostwo świata. Gollob przegrał wówczas tylko z Justyną Kowalczyk, a wyprzedził trzeciego Adama Małysza. O wielkości Golloba świadczy fakt, że był drugi w roku olimpijskim, w którym Polacy święcili spore sukcesy.

Na najniższym stopniu plebiscytu Gollob stanął w 1998 roku, kiedy to wywalczył brązowy medal IMŚ. Przegrał wówczas tylko z Robertem Korzeniowskim i Arturem Partyką. Miejsce żużlowca na podium w roku sukcesów na igrzyskach olimpijskich w Atlancie było nie lada wyczynem.

Po raz pierwszy w plebiscytowej dziesiątce Tomasz Gollob znalazł się w 1993 roku, kiedy był ósmy. Rok później uplasował się jedną pozycję wyżej. Szóste miejsce w 10. Najlepszych Sportowców Polski Tomasz Gollob zajął w 1997 roku, po tym jak zdobył dla naszego kraju pierwszy od 18 lat brązowy medal IMŚ.

Siódme miejsce przylgnęło do Golloba w plebiscycie na kilka lat, bo zajął je w roku 2001, kiedy to Sportowcem Roku uznano Adama Małysza. Identyczny wynik polski żużlowiec wszech czasów osiągnął w roku 2008 po zdobyciu brązowego medalu IMŚ. Sportowcem Roku został wtedy Robert Kubica. Gollob siódmy w plebiscycie był także w 2009 roku, kiedy to sięgnął po srebrny medal IMŚ i złoty w DPŚ. Wówczas najlepszym polskim sportowcem uznano Justynę Kowalczyk. W dwudziestce nominowanych Gollob był także w roku 2007 po czwartym miejscu w IMŚ. W dziesiątce wówczas jednak się nie zmieścił.

Łącznie Tomasz Gollob dziewięciokrotnie plasował się w 10. Najlepszych Polskich Sportowców i jest pod tym względem zdecydowanym rekordzistą w gronie żużlowców. Gollob w 83. edycji Plebiscytu uhonorowany został także Superchampionem.

Czy żużlowcy są doceniani przez kibiców w plebiscycie na 10. Najlepszych Sportowców Polski?