Żużel. Mistrzowie kraju, medaliści mistrzostw świata i Europy. Sprawdziliśmy, kim są nowi zawodnicy ZOOleszcz GKM-u

Konrad Cinkowski

Emil Breum

Najstarszy z nowych "Gołębi" urodził się 16 stycznia 2002 roku. Po raz pierwszy na polskich "radarach" pojawił się w wieku szesnastu lat, kiedy to wystartował w turnieju otwierającym sezon żużlowy w Pradze i zajął w nim dwunaste miejsce, wyprzedzając m.in. Jana Kvecha. Niespełna miesiąc później ścigał się w Guestrow, gdzie był już dziesiąty. Niemalże od początku kariery swoje żużlowe wojaże opierał na startach właśnie w tych dwóch krajach.

Miewał lepsze i gorsze występy, ale sukcesami pochwalić się nie może. Cały czas pozostaje w cieniu swoich bardziej doświadczonych kolegów. Otarł się w 2020 roku o brązowy medal MIM Danii, kiedy to w Outrup dziesięć punktów dało mu piąte miejsce. Z Holsted Tigers zdobył co prawda brązowy medal Metal Speedway League, jednakże w finale nie odjechał nawet jednego wyścigu.

A jaki był dla niego miniony sezon? Poniekąd udany, ale na pewno z dużym niedosytem. Udało mu się stanąć na podium mistrzostw Nordyckich (3. miejsce), ale w krajowym czempionacie sklasyfikowano go dopiero na dziewiątej lokacie. Ścigał się również w Pucharze Europy - drużynowo zajął z kolegami czwarte miejsce, a indywidualnie dziewiąte. W Rydze udało mu się pokonać m.in. Leona Flinta, czy nowego klubowego partnera - Waennerstroema.

W 2019 roku został zakontraktowany przez Wolfe Wittstock, ale nie dostał swojej szansy. Dyrektor sportowy "Wilków" - Peter Moeller - w mediach społecznościowych prezentował Breuma jako zawodnika Wolfe również na sezon 2022. Duńczyk umowy jednak nie podpisał, bowiem wybrał starty w U24 Ekstralidze.

Czy któremuś z nich uda się zadebiutować również w PGE Ekstralidze?