Raport z kadry: eksplozja formy Biało-Czerwonych! Genialny Lewandowski, wysoki lot polskich skrzydeł

Maciej Kmita

Uskrzydleni

Na takie występy Jakuba Błaszczykowskiego i Kamila Grosickiego czekaliśmy! Nasi skrzydłowi zostali bohaterami swoich drużyn klubowych, zaliczając po dwie asysty! Błaszczykowski wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w szalonym spotkaniu z Bayerem Leverkusen (3:3) i najpierw w 80. minucie Mario Gomez zamienił głową na gola jego dośrodkowanie z prawego skrzydła, a sześć minut później Błaszczykowski wywalczył rzut karny, który wykorzystał również Gomez. To pierwsze asysty "Kuby" w tym sezonie, a warto pamiętać, że od kilku tygodni gra w drużynie klubowej jako
prawy obrońca.

Jeszcze bardziej spektakularny występ zaliczył Grosicki. 29-latek zaczął mecz z West Ham United (2:1) na ławce rezerwowych, a do gry wszedł w przerwie, gdy jego zespół przegrywał 0:1 i po jego dwóch asystach zwyciężył 2:1. Nic dziwnego, że spośród wszystkich Tygrysów, to właśnie Grosicki został oceniony najwyżej.

Dobrą zmianę w hicie Serie A z Juventusem Turyn (1:1) dał Piotr Zieliński, Damian Dąbrowski zaliczył asystę w meczu z Wisłą Płock (1:4), a Jacek Góralski i Krzysztof Mączyński tradycyjnie rozegrali po 90 minut, ale o innych pomocników reprezentacji Polski nie da się już powiedzieć tyle dobrego.

Bartosz Kapustka, Grzegorz Krychowiak i Sławomir Peszko nie zagrali ani minuty - pierwszy nie zmieścił się w kadrze Leicester City, drugi musiał pauzować ze względu na uraz żebra, a trzeciemu nie minęła jeszcze dyskwalifikacja za niesportowe zachowanie, którego dopuścił w meczu 24. kolejki Lotto Ekstraklasy z Lechem Poznań. Z kolei Tomasz Jodłowiec w spotkaniu z Pogonią Szczecin pojawił się na boisku na cztery ostatnie minuty.

Karol Linetty z Sampdorii swój mecz rozegra dopiero w poniedziałek.

Weekendowy bilans pomocników reprezentacji Polski:

Pomocnik Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Jakub Błaszczykowski VfL Wolfsburg Bayer Leverkusen 3:3 90 0 2 Bundesliga
Damian Dąbrowski Cracovia Wisła Płock 1:4 90 0 1 Lotto Ekstraklasa
Jacek Góralski Jagiellonia Białystok Bruk-Bet Termalica 1:0 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Kamil Grosicki Hull City West Ham United 2:1 45 0 2 Premier League
Tomasz Jodłowiec Legia Warszawa Pogoń Szczecin 2:0 4 0 0 Lotto Ekstraklasa
Bartosz Kapustka Leicester City Stoke City 2:0 0 (poza kadrą) - - Premier League
Grzegorz Krychowiak Paris Saint-Germain AS Monaco 4:1 0 (poza kadrą) - - Puchar Ligi
Karol Linetty Sampdoria Genua mecz w poniedziałek - - - -
Krzysztof Mączyński Wisła Kraków Lech Poznań 0:0 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Sławomir Peszko Lechia Gdańsk Pogoń Szczecin 1:0 0 (poza kadrą) - - Lotto Ekstraklasa
Paweł Wszołek Queens Park Rangers Derby County 0:1 59 0 0 Championship
Piotr Zieliński SSC Napoli Juventus Turyn 1:1 22 0 0 Serie A

Robert Lewandowski zostanie królem strzelców Bundesligi 2016/2017?