WP Euro Raport: Wybrańcy Nawałki błyszczą w Europie

Maciej Kmita

Dla obrońców reprezentacji Polski nie był to udany weekend. Kamil Glik musiał pauzować z powodu kartek i ominęło go zwycięstwo Torino z Interem Mediolan (2:1), dzięki któremu Byki przerwały serię pięciu spotkań bez wygranej.

Z powodu choroby przeciwko Anży Machaczkała (3:2) nie mógł zagrać Maciej Rybus, a jego kolega z Tereka Grozny, Marcin Komorowski dalej rehabilituje się po drugiej operacji ścięgna Achillesa i w bieżącym sezonie nie rozegrał jeszcze ani minuty.

Tylko symboliczny występ zaliczył Paweł Olkowski, który na dobre wypadł z "11" 1. FC Koeln. 25-latek w sześciu ostatnich meczach rozegrał raptem trzy minuty, a w całej rundzie wiosennej spędził na boisku raptem 145 minut na 990 możliwych do spędzenia.

Po dwóch kolejnych występach z powrotem na ławce rezerwowych Osmanlisporu wylądował Łukasz Szukała. W niedzielnym meczu 27. kolejki Super Lig z Fenerbahce Stambuł trener Mustafa Akcay znów postawił na parę Numan Curuksu-Ugur Demirok. Bilans trwającej od lipca przygody Szukały z beniaminkiem Super Lig to raptem osiem występów. Jeśli tak dalej pójdzie, to o udziale w Euro 2016 będzie mógł tylko pomarzyć.

Po 11 meczach z ławki rezerwowych poderwał się za to Thiago Rangel Cionek. Brazylijczyk w końcu zaliczył debiut w barwach Palermo, a występ przeciwko Chievo Werona (1:3) był jego pierwszym od 13 grudnia minionego roku.

W hicie 29. kolejki Ekstraklasy Legia Warszawa - Lechia Gdańsk mogło zagrać aż siedmiu obrońców reprezentacji Polski, ale ostatecznie na boisku pojawili się tylko Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk, Rafał Janicki i Jakub Wawrzyniak. Łukasz Broź  wiosną rozegrał w lidze tylko jedną minutę i także tym razem przesiedział całe spotkanie na ławce, a z takiej samej perspektywy mecz obejrzał Grzegorz Wojtkowiak. Z kolei Igor Lewczuk nie mógł zagrać ze względu na uraz.