10 miejsc na podium polskich skoczków - podsumowanie Letniej Grand Prix 2016

Piotr Ziemka

Zwycięzcy Pucharu Narodów: Polacy

Podopieczni Stefana Horngachera prowadzili w klasyfikacji drużynowej Letniej Grand Prix już po pierwszym konkursie w Courchevel. W rywalizacji zespołowej na skoczni imienia Adama Małysza zajęli piąte miejsce. Wszystkich rywali pokonali wtedy Norwegowie i to oni objęli przodownictwo w rankingu generalnym. Dzień później rozegrano indywidualne zmagania w Wiśle i Polacy wrócili na szczyt.

W Hinterzarten miała miejsce kolejna zmiana liderów - zostali nimi Niemcy. W Einsiedeln jednak nie utrzymali oni tego prowadzenia, na czele znowu znaleźli się Polacy. W Hakubie i w Czajkowskim najlepsi z Biało-Czerwonych nie startowali. Po sobotniej rywalizacji w Hakubie, Polska wciąż zajmowała pierwsze miejsce, ale już w następnym dniu przodownictwo objęli zawodnicy z Niemiec. Byli oni liderami również po ośmiu odsłonach LGP.

Z kolei przed dwoma kończącymi sezon konkursami najwyżej plasowali się Słoweńcy. W październikowych zawodach Polacy odrobili stratę i to oni triumfowali w Pucharze Narodów z dorobkiem 1559 punktów.

Reprezentanci Polski uzyskali łącznie 10 miejsc na podium w LGP 2016. Trzykrotnie drugi był Kamil Stoch. W każdym z tych konkursów zwyciężył Maciej Kot. W Hinzenbach na drugiej pozycji uplasował się Dawid Kubacki. Wkład punktowy w wygranie Pucharu Narodów mieli też: Stefan Hula, Klemens MurańkaPiotr Żyła, Jan ZiobroJakub Wolny oraz Andrzej Stękała.