Za nami próby przedolimpijskie. Jak niegdyś najlepsi wypadali na igrzyskach?

Kamil Czarzasty
Gregor Schlierenzauer był nie do zatrzymania podczas przedolimpijskich prób w Whistler. Rok później nie radził sobie już tak znakomicie, dwukrotnie zajął 3. miejsce

2009/2010: Vancouver (Whistler)

Przedolimpijskie zawody w Whistler zdominował Gregor Schlierenzauer. Austriak wygrał dwukrotnie, osiągając w drugim konkursie niesamowity rekord skoczni - 149 metrów. Z kolei Simon Ammann raczej nie miał dobrych wspomnień z kanadyjskich zawodów Pucharu Świata. Ani razu nie stanął w nich na podium, co więcej, to właśnie w Whistler oddał Gregorowi Schlierenzauerowi żółty plastron lidera Pucharu Świata.

Ale rok później to Szwajcar triumfował. Tak jak w 2002 roku, dwukrotnie wywalczył złoto, przy czym styl, w którym to zrobił, był fenomenalny: w każdej z czterech prób oddał zdecydowanie najdłuższy skok. Na igrzyskach dwa razy za Ammanem znalazł się Adam Małysz.

Poza Schlierenzauerem (dwukrotnie trzeci na igrzyskach), żaden z zawodników, który stanął podczas prób przedolimpijskich na podium, rok później nie przywiózł indywidualnego medalu. Najbliższy tego był Matti Hautamaeki, wicelider po pierwszej serii konkursu na dużym obiekcie; w drugiej próbie niemalże spadł z progu i ostatecznie zajął dopiero 26. miejsce.

Czołowa trójka zawodów Pucharu Świata w Whistler w sezonie przedolimpijskim 2008/09:

K-125 (HS 140) (20.02.2010)

Rezultaty najlepszych zawodników próby przedolimpijskiej na igrzyskach: Schlierenzauer 2 i 2, Loitzl 11 i 10, Morgenstern 8 i 5, Hautamaeki nie startował i 26, Larinto nie startował

Wyniki medalistów IO 2010 podczas zawodów PŚ w Whistler rozegranych przed igrzyskami: Ammann 4 i 6, Małysz 8 i 4, Schlierenzauer 1 i 1

Czy w przyszłorocznych igrzyskach po złoto sięgnie któryś ze zwycięzców ostatnich zawodów w Pjongczang: Maciej Kot, albo Stefan Kraft?