Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Novak Djoković, serbski gigant

Dominika Pawlik

Sezon 2014 nie rozpoczął się najlepiej dla Novaka Djokovicia, bowiem w ćwierćfinale przegrał z późniejszym zwycięzcą Australian Open, Stanem Wawrinką. Szwajcar przerwał tym samym passę 28 kolejnych zwycięstw rywala. Serb odrodził się w Indian Wells, gdzie zdobył tytuł, a dwa tygodnie później dołożył kolejny w Miami.

Na ziemi po raz szósty z rzędu osiągnął półfinał w Monte Carlo, przegrywając z Rogerem Federerem, a następnie wycofał się z Madrytu. Ta chwila oddechu pozwoliła mu na zebranie sił na Rzym, gdzie w finale rozprawił się z Rafaelem Nadalem. Hiszpan zrewanżował się podczas meczu o tytuł na kortach Rolanda Garrosa. Turniej ten wciąż pozostaje dla Djokovicia nieosiągalny.

Novak Djoković w sezonie 2014
Bilans roku (Główny cykl) 57-8 (57-8)
Najlepszy wynik tytuł w Wimbledonie
Tie breaki 13-9
Asy 415
Podwójne błędy 101
Break pointy (proc. obronionych) 291 (64 proc.)
Break pointy (proc. wykorzystanych) 599 (44 proc.)
Zarobki w sezonie ($) 9 525 527

Kilka tygodni później po raz drugi w karierze zwyciężył na wimbledońskiej trawie, pokonując w finale w czterech setach Rogera Federera. Dzięki temu rezultatowi zakwalifikował się do Finałów ATP World Tour. Na amerykańskim hardzie miał okres słabszej gry, choć w US Open po raz ósmy z rzędu osiągnął półfinał. Podróż do Azji zaowocowała kolejnymi tytułami w Pekinie i Szanghaju, a po powrocie do Europy, wygrał halową imprezę w Paryżu, poprzedzającą batalię w Londynie. Finały w 2014 roku:

Turniej Ranga (Nawierzchnia) Rywal w finale Wynik
Indian Wells ATP World Tour Masters 1000 (twarda) Roger Federer 3:6, 6:3, 7:6(3)
Miami ATP World Tour Masters 1000 (twarda) Rafael Nadal 6:3, 6:3
Rzym ATP World Tour Masters 1000 (ziemna) Rafael Nadal 4:6, 6:3, 6:3
Roland Garros Wielki Szlem (ziemna) Rafael Nadal 6:3, 5:7, 2:6, 4:6
Wimbledon Wielki Szlem (trawiasta) Roger Federer 6:7(7), 6:4, 7:6(4), 5:7, 6:4
Pekin ATP World Tour 500 (twarda) Tomáš Berdych 6:0, 6:2
Paryż ATP World Tour Masters 1000 (twarda w hali) Milos Raonić 6:2, 6:3

Jaki wynik w tegorocznych Finałach ATP World Tour osiągnie Novak Djoković?