Puchar Federacji: Tytuły Rosji i Czech w XXI wieku

Rosja 2007

Rosja rozprawiła się z Hiszpanią 5-0, z USA 3-2 (w rozstrzygającym deblu Nadia Pietrowa i Jelena Wiesnina okazały się lepsze od Venus Williams i Lisy Raymond) oraz z Włochami 4-0. W grze otwierającej finał Anna Czakwetadze wróciła z 0:3 w trzecim secie i pokonała Francescę Schiavone. Tym razem Swietłana Kuzniecowa była prawdziwą liderką drużyny. W sobotę oddała trzy gemy Marze Santangelo, a w niedzielę wygrała po trzysetowej batalii ze Schiavone.

Kuzniecowa obroniła dwie piłki meczowe w tie breaku drugiego seta. W trzeciej partii uzyskała przełamanie na 5:4 dzięki dwóm punktom zdobytym z pomocą taśmy. Schiavone wyrównała na 5:5, ale po chwili oddała podanie. W 12. gemie Kuzniecowa od 0-30 zdobyła cztery punkty i po dwóch godzinach i 45 minutach walki dała Rosji tytuł. Schiavone była bohaterką półfinału z Francją, w którym pokonała Amelie Mauresmo i Tatianę Golovin oraz zdobyła decydujący punkt w deblu w parze z Robertą Vinci. Kuzniecowa w 2004 roku rozegrała cztery singlowe pojedynki w Pucharze Federacji i wszystkie wygrała (dwa w meczu z Hiszpanią).

Rosja - Włochy 4:0, Small Sports Arena "Łużniki", Moskwa (Rosja)