Puchar Federacji: Tytuły Rosji i Czech w XXI wieku

Rosja 2008

W I rundzie Rosja wygrała 4-1 z Izraelem, a w półfinale 3-2 z USA (awans w trzeciej grze zapewniła Wiera Zwonariowa, która pokonała w trzech setach Vanię King). W finale dwa punkty wywalczyła Swietłana Kuzniecowa. W sobotę liderka rosyjskiej drużyny oddała cztery gemy Carli Suarez, a w niedzielę pokonała w trzech setach Anabel Medinę. Wynik meczu na 4-0 ustaliły Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina, które łatwo poradziły sobie z Nurię Llagosterę Vives i Carlą Suárez.

Kuzniecowa bardzo mocno rozpoczęła pojedynek z Mediną. Rosjanka prowadziła 4:0, ale przegrała pierwszą partię 5:7. W drugim secie od 3:3 zdobyła trzy gemy z rzędu, a w trzecim zaliczyła decydujące przełamanie i mogła razem z koleżankami i kapitanem Szamilem Tarpiszczewem cieszyć się z kolejnego triumfu w Pucharze Federacji. - To niesamowite uczucie. Nie pokazałam swojego najlepszego tenisa, ale to niezwykle ważne, że udało mi się zdobyć ten punkt dla drużyny - powiedziała Kuzniecowa, która wcześniej grała w finale w 2004 i 2007 roku.

Rosja wywalczyła czwarty i jak na razie ostatni tytuł. Później w finale wystąpiła w 2011 (grała w nim Kuzniecowa) i 2013 roku, ulegając odpowiednio Czechom i Włochom.

Hiszpania - Rosja 0:4, Club de Campo - Villa de Madrid, Madryt (Hiszpania)
finał Grupy Światowej, kort ziemny
sobota-niedziela, 13-14 września 2008

Gra 1.: Anabel Medina - Wiera Zwonariowa 3:6, 4:6
Gra 2.: Carla Suárez - Swietłana Kuzniecowa 3:6, 1:6
Gra 3.: Anabel Medina - Swietłana Kuzniecowa 7:5, 3:6, 4:6
Gra 4.: Carla Suárez - Wiera Zwonariowa nie grano
Gra 5.: Nuria Llagostera / Carla Suarez- Jekaterina Makarowa / Jelena Wiesnina 2:6, 1:6