Puchar Federacji: Tytuły Rosji i Czech w XXI wieku

Czechy 2011

Po 23 latach Czechy znów znalazły się na szczycie. Wszystkie wcześniejsze triumfy święciła Czechosłowacja (1975, 1983, 1984, 1985, 1988). O losach tytułu w 2011 roku rozstrzygnąć musiała gra podwójna. Petra Kvitova nie zawiodła i zdobyła dwa punkty. Rewelacyjna Czeszka w końcówce sezonu wygrała 12 meczów z rzędu, a w ciągu roku nie poniosła ani jednej porażki w hali (bilans 21-0).

Po trzech singlowych pojedynkach Czeszki prowadziły 2-1, ale mogło też być 2-1 dla Rosjanek. Kvitová w pojedynku ze Swietłaną Kuzniecową przegrywała 0:3 w trzecim secie, ale zdobyła sześć gemów z rzędu. Miły wspomnień z tamtego finału nie miała Lucie Safarova, która uległa Kuzniecowej i Anastazji Pawluczenkowej. Dlatego przy stanie 2-2 o wszystkim zadecydował debel. Lucie Hradecka i Kveta Peschke wróciły z 2:4 w pierwszym secie i pokonały 6:4, 6:2 Marię Kirilenko i Jelenę Wiesninę.

Swojego wzruszenia nie potrafiła ukryć 36-letnia wówczas Peschke, która w tym samym roku wywalczyła też swój jedyny wielkoszlemowy tytuł (Wimbledon w parze z Katariną Srebotnik). - Czujemy się fantastycznie. Po tylu latach zdobyliśmy tytuł, to jest naprawdę wspaniałe uczucie. Trudno to wyrazić słowami. Gram w tym zespole od 13 lat. Jestem z tego powodu dumna, ze wszystkich dziewczyn i z organizacji drużyny - ze wszystkich mężczyzn, którzy z nami pracują. Jesteśmy szczęśliwi, że to zrobiliśmy.

Czechy wszystkie mecze w 2011 roku wygrały po 3-2. W I rundzie losy rywalizacji były rozstrzygnięte po trzech grach. Kvitová (dwa punkty) i Šafářová (jeden punkt) pokonały wtedy Słowację. W półfinale Czechy zmierzyły się z Belgią i o wszystkim decydował debel. Iveta Melzer, wtedy Benešová, i Barbora Strycova były lepsze w dwóch setach od Kirsten Flipkens i Yaniny Wickmayer.

Rosja - Czechy 2:3, Stadion Olimpijski, Moskwa (Rosja)
finał Grupy Światowej, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 5-6 listopada 2011

Gra 1.: Maria Kirilenko - Petra Kvitová 2:6, 2:6
Gra 2.: Swietłana Kuzniecowa - Lucie Šafářová 6:2, 6:3
Gra 3.: Swietłana Kuzniecowa - Petra Kvitová 6:4, 2:6, 3:6
Gra 4.: Anastazja Pawluczenkowa - Lucie Šafářová 6:2, 6:4
Gra 5.: Maria Kirilenko / Jelena Wiesnina - Lucie Hradecká / Květa Peschke 4:6, 2:6