Żużel. Annały Grand Prix należą do nich. Ci zawodnicy byli w tym pierwsi i są tu także Polacy

Pierwszym zwycięzcą nowej ery Indywidualnych Mistrzostw Świata, czyli cyklu Grand Prix był Hans Nielsen. Duńczyk przeszedł tym do historii żużla, jak i też kilku innych, którzy w tej właśnie formule jako pierwsi wsławiali się różnymi dokonaniami.

Tomasz Janiszewski
Podium pierwszego GP w historii. We Wrocławiu wygrał Tomasz Gollob (w środku)

Zwycięstwo turniejowe - Tomasz Gollob (Polska) w 1995 we Wrocławiu

Historia doskonale znana i często wspominana. Szczególnie przez kibiców z tych nieco starszych pokoleń. Najlepsi żużlowcy rozpoczęli we Wrocławiu sześciorundowy cykl, który był pomysłem Ole Olsena. 27 lat temu na Stadionie Olimpijskim pierwszym triumfatorem zawodów nowopowstałej formuły Indywidualnych Mistrzostw Świata i zarazem liderem klasyfikacji został reprezentant Polski. W finałowym biegu 24-letni Gollob pokonał przyszłego mistrza Hansa Nielsena, Chrisa Louisa (on z kolei wygrał pierwszy wyścig w nowej erze) i Marka Lorama. Nasz rodak zapisał się więc wyjątkowymi zgłoskami w światowym speedwayu.