Zapomniane stadiony. Wiedziałeś, że tam też ścigano się na żużlu?

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
fot. Google

Puck

Żużel na Pomorzu to nie tylko Gdańsk, gdzie do dziś istnieje Wybrzeże, które w minionym sezonie rywalizowało w eWinner.pl 1. lidze. W pionierskich czasach żużla w naszym kraju na motocyklach ścigano się również w Gdyni czy Pucku. Malowniczo położony był obiekt zwłaszcza w tym drugim mieście. 

Stadion w Pucku położony był przy dzisiejszej alei Lipowej. Od zatoki oddziela go tylko pas zieleni. Wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, by znaleźć się na puckiej plaży. Gdyby dziś w mieście tym istniał sport żużlowy, to bez wątpienia byłby to jeden z najbardziej urokliwie położonych stadionów. Na powyższym zdjęciu widać, jak obiekt wygląda współcześnie.

Niestety, żużel w Pucku to tylko odległe wspomnienie. Wszystko zaczęło się od zbudowanego tuż po wojnie stadionu. Najpierw powstało boisko piłkarskie, a zaraz po nim tor do wyścigów żużlowych. Puck na zawsze będzie miał miejsce w historii polskiej ligi żużlowej, chociażby za sprawą jednego z trzech turniejów kwalifikacyjnych do nowo tworzonych lig, które odbyły się wiosną 1948 roku w Łodzi, Pucku właśnie oraz w Grudziądzu.

- Żużel w naszym miasteczku był wtedy w latach czterdziestych uprawiany na tym samym stadionie, który funkcjonuje do dzisiaj. Dosłownie kilka lat temu założono lekkoatletyczny tartan, wcześniej była nim żużlowa bieżnia. Ta sama jak przed laty, kiedy jeździli po niej żużlowcy. Na stadionie była wówczas trybuna główna oraz wały, z których kibice mogli obserwować wyścigi - mówił Robertowi Nodze Jerzy Matzken, wieloletni dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pucku.

ZOBACZ Majewski i Gollob doczekali się nagrody. Będzie druga część filmu "Czas"
Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
  • Dybaś Zgłoś komentarz
    Był jeszcze drugi tor w Rzeszowie. Drużyna nazywała się chyba Inter Polan. Polan to był chyba sponsor bo tor był niedaleko sklepu Polan Market. Tor byl chyb troszkę za krotki żeby
    Czytaj całość
    odbywały się tam zawody. Jednak drużyna istniala i brała udział w zawodach młodzieżowych. Później zawodnicy byli wypożyczani do innych klubów. Było to w latach 90-tych więc może nie wszystkie szczegóły się zgadzają, ale tor istniał.
    • leonidaswro Zgłoś komentarz
      Dodam, że w lubuskim epizod ligowy miał także miejsce w Żaganiu. Tamtejszy Włókniarz wystąpił w 1956 r w Dolnośląskiej Lidze Okręgowej, zajmując w rozgrywkach 2 miejsce. Stadion przy
      Czytaj całość
      ul. Kochanowskiego istnieje do dziś. Niestety zatracił żużlowy charakter. Obecnie stanowi własność MOSiR-u i swoje mecze kopanej rozgrywa tam drużyna Czarnych. Kilka iat temu Grześ Zengota w ramach promocji żużla kręcił kołka na starym stadionie przy Waryńskiego, który obecnie jest użytkowany przez żagański ogólniak. Podsumowując: nie tak źle z tym żużlem!
      • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
        Na wszystkich torach oprocz Pucka i Czeladzi(z racji wieku) byl oczywiscie Don Bartolo Czekanski. Na niektorych nawet trenowal. Na przyklad w Witnicy w skorze od Piotrka Barona,bo tylko Piotra
        Czytaj całość
        uniform byl dopasawany. Wielokrotnie o tym pisal w felietonie TZ. W srode nowy TZ,to moze Czekanski cos napisze o swietach jak dzwonil do niego Penhall z Kalifornii,z Macikiem poszedl na pasterke,Czarnecki przyjechal do Wilkszyna w pierwszy dzien swiat...Wesolych swiat dla Don Bartolo Czekanskiego z Wilkszyna!!! Pozdro i z fartem.