Choć umarli, przypominają o nich turnieje - przegląd memoriałów tragicznie zmarłych ludzi sportu żużlowego

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
W 2012 roku odbył się ostatni Memoriał Jana Ciszewskiego. Wygrał go Nicki Pedersen

Inne memoriałowe turnieje w Polsce

W Toruniu od 1978 roku z przerwami organizowany był Memoriał Kazimierza Araszewicza, tragicznie zmarzłego żużlowca miejscowego klubu. Ostatni memoriał odbył się w 2006 roku, a jego zwycięzcą był Karol Ząbik.

Również w Toruniu przez lata odbywał się Memoriał Mariana Rosego, obecnego patrona Motoareny. Pierwsza edycja odbyła się w 1974 roku i wygrał ją Zenon Plech. Memoriał bez przerw organizowano do 1991 roku włącznie. W 2016 roku podczas meczu Get Well - Przyjaciele Warda rozegrano wyścig poświęcony pamięci Mariana Rose. Wygrał go Chris Holder przed Martinem Vaculikiem, Adrianem Miedzińskim i Gregiem Hancockiem.

W Rybniku Memoriał Łukasza Romanka rozgrywany był od 2007 do 2013 roku włącznie. Pierwszą edycję wygrał Andreas Jonsson, a ostatnią Patryk Malitowski, który sensacyjnie triumfował przed Nicki Pedersenem i Taiem Woffindenem. Od 2014 roku turniej zmienił nieco charakter na Międzynarodowy Turniej Pamięci Legend Rybnickiego Żużla, co roku poświęcony innej wybitnej postaci tamtejszego speedwaya.

W historię żużla na Śląsku zapisał się także Memoriał Jana Ciszewskiego, legendarnego komentatora sportowego. Turniej odbywał się od 1983 roku z reguły na torze w Rybniku, ale także kilka edycji rozgrywano w Świętochłowicach i Chorzowie. Ostatni Memoriał Jana Ciszewskiego odbył się w 2012 roku, a wygrał go Nicki Pedersen przed Sebastianem Ułamkiem i Fredrikiem Lindgrenem.

Z kolei we Wrocławiu od 1995 roku rozgrywano Memoriał Ryszarda Nieścieruka, zasłużonego trenera wrocławskiej drużyny, który zmarł na zawał w 1995 roku, jadąc do Czech po sprzęt żużlowy dla swoich zawodników. Ostatni memoriał odbył się w 2005 roku, a jego zwycięzcą został Dariusz Śledź.

Turniejem z ogromną tradycją było także Kryterium Asów Polski Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Przez lata zawody te otwierały sezon żużlowy w Polsce. Od 1986 roku turniej nosił imię tragicznie zmarłego w 1985 roku na bydgoskim torze Mieczysława Połukarda, pierwszego Polaka, który awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata.

W jaki sposób powinna być czczona pamięć o tragicznie zmarłych żużlowcach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (7)
  • yes Zgłoś komentarz
    "Memoriał sportowy – zawody sportowe urządzane dla uczczenia pamięci zmarłego sportowca lub osoby związanej ze sportem". Bez nazwy Memoriał: Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im.
    Czytaj całość
    Mieczysława Połukarda - czy teraz jest?
    • WASIU Zgłoś komentarz
      Memoriał Antonina Kaspera w Gnieźnie!!! To takie moje osobiste zdanie. Pozdrawiam.
      • Kolorowy chłopiec Zgłoś komentarz
        Moim zdaniem na cześć tragicznie zmarłych żużlowców powinni robić wszystkie wyżej wymienione rzeczy .
        • Dupcio Zgłoś komentarz
          Szkoda, że zapomnieli o Grzesiu Knappie.
          • chlopczysko Zgłoś komentarz
            Był też Memoriał im. Romana Gąsiora w Krośnie
            • Fanatyk Speedway Zgłoś komentarz
              Redaktor pominął jeszcze Memoriał Marcina Rożaka i Grzegorza Smolińskiego .
              • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
                Zgoda są turnieje memoriały ,które przypominają zmarłych zawodników.Lecz nie wszystkich .Bywały memoriały lecz zaprzestano organizować. Nie wiadomo zjakich powodów choć na stadionach
                Czytaj całość
                było sporo widzów.