Żużel. Kiedyś Kyllingstad, Brhel, Havelock i Tyrvainen. Sprawdziliśmy, kim są ich młodzi następcy w Stali Gorzów

Konrad Cinkowski

Anders Rowe (Wielka Brytania) - ur. 09.05.2002

Jego przygoda z czarnym sportem rozpoczęła się trzy lata temu, kiedy jako 16-letni chłopak zaczął zdobywać punkty w National League w barwach Kent Kings. Już w debiutanckim roku jazdy w lewo na jego szyi zawisły dwa medale, bowiem z drużyną wywalczył mistrzostwo ligi oraz par. Zdołał też zadebiutować w meczu Premiership, ale przynajmniej na kolejny sezon swoje plany wiązał z zapleczem najwyższej klasy rozgrywkowej.

Parafował umowę z Somerset Rebels i zaczął dawać pierwsze sygnały, że na Wyspach rośnie kolejny talent. Nie potrafił jednak coraz lepszych wyników w zawodach drużynowych przenieść na turnieje indywidualne. Szukał przełamania i kiedy by go nie złapać, jak nie w finale krajowego czempionatu? W kategorii do lat 19 zgarnął brązowy medal przegrywając tylko z Drew Kempem i Jasonem Edwardsem. Obu zrewanżował się dwa miesiące później ogrywając ich w mistrzostwach National League.

Dobre wyniki zaprocentowały tym, że zainteresowały się nim polskie kluby. Jako jedyny z nowych nabytków Stali ma już za sobą pierwsze występy w naszych rozgrywkach ligowych. W 2020 roku był on reprezentantem Metalika Recycling Kolejarza Rawicz, kiedy to oficjalnie był zakontraktowany przez Fogo Unię Leszno. Wystartował wtedy w dziewięciu spotkaniach, w których oglądaliśmy go na torze w 38 wyścigach. Zdołał wywalczyć 36 "oczek" z trzema bonusami, co dało mu niezłą, bowiem 1,026 średnią biegową. Trzy wyścigi kończył na pierwszej pozycji.

Umowa została przedłużona na rok 2021, ale swojej szansy nie doczekał. W Polsce wystartował, ale w finale Pucharu Europy Juniorów, w którym wraz z Drew Kempem i Danielem Gilkesem sięgnęli po brązowe krążki. Teraz został siódmym Brytyjczykiem w historii Stali Gorzów.