Ogromny wkład Polaków w sukces BVB. Mistrz Niemiec zawdzięcza im 67 procent goli!

Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski poprowadzili Borussię do mistrzostwa! W świetle statystyk takie sformułowanie z pewnością nie jest przesadą. Bez udziału biało-czerwonych BVB zdobyło zaledwie 23 gole w 32 meczach!

Konrad Kostorz

Borussia Dortmund strzeliła do tej pory w obecnym sezonie ligowym 71 goli, a Polacy mieli bezpośredni udział w 48 z nich (strzelali i/lub asystowali), co daje 67,6 procent wszystkich trafień! Jedynie w 7 spotkaniach żaden z biało-czerwonych nie zdobył punktu do klasyfikacji kanadyjskiej!

Łącznie Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski trafiali do bramki rywali 28-krotnie, a do tego zapisali na swoim koncie 26 asyst. W całym poprzednim sezonie ich dorobek zamknął się w 11 golach i 14 asystach. Progres czołowych kadrowiczów Franciszka Smudy jest więc gigantyczny.

Zawodnikiem nie do zastąpienia w BVB jest Piszczek. Polski obrońca miałby większą liczbę rozegranych minut nawet od Matsa Hummelasa, gdyby nie kontuzje. Juergen Klopp ani razu nie zdjął 26-latka z boiska z przyczyn taktycznych! Piszczka zabrakło jedynie w meczu z Werderem (9. kolejka) i w drugiej połowie spotkania z Herthą (22. kolejka), gdy doznał wstrząśnienia mózgu.

Największy postęp wykonał Lewandowski, który w poprzednich rozgrywkach biegał po murawie tylko przez 1590 minut i trafiał do siatki co 199 minut. Obecnie na zdobycie jednej bramki 3. zawodnik klasyfikacji strzelców potrzebuje ledwie 136 minut.