El. MŚ 2018. 26 bohaterów - to oni dali nam awans do mundialu!

Maciej Kmita

Skrzydła niosły kadrę

Najlepszymi pomocnikami reprezentacji Polski w el. MŚ 2018 byli skrzydłowi: Jakub Błaszczykowski (6,33) i Kamil Grosicki (7,22). Pierwszy zagrał w każdym z 10 spotkań, choć w jednym wystąpił jako prawy obrońca, a w innym wszedł do gry z ławki. Grosicki z kolei z powodu kontuzji opuścił pierwszy mecz z Kazachstanem (2:2), ale potem zawsze grał od pierwszego gwizdka. Błaszczykowski strzelił jednego gola i zanotował trzy asysty, a Grosicki zdobył trzy bramki, a przy trzech innych asystował - większy od niego wkład w zdobycz zespołu miał jedynie Robert Lewandowski.

W el. Euro 2016 jedynym zawodnikiem, który zagrał od pierwszej do ostatniej minuty, był Grzegorz Krychowiak, ale w trakcie walki o awans do mundialu "Krycha" na chwilę stracił status podstawowego zawodnika reprezentacji Polski. Po Euro 2016 przeniósł się z Sevilli, której był liderem, do PSG, w którym stał się tylko jednym z wielu i nawet na moment nie stał się graczem pierwszej "11" paryżan.

Brak regularnej gry w drużynie klubowej odbił się na jego pozycji w kadrze. Najpierw stracił miejsce w wyjściowym składzie, a potem nie dostał powołania na spotkania 7. i 8. kolejki z Danią (0:4) i Kazachstanem (3:0) - Krychowiak został pominięty przez selekcjonera po raz pierwszy od... sierpnia 2012 roku! Do kadry wrócił jednak w dobrym stylu. Wypożyczenie do West Bromwich Albion okazało się dla niego zbawienne. Znów jest pewnym siebie liderem drużyny, na którym Adam Nawałka może oprzeć plan taktyczny na mecz.

Względem el. Euro 2016 to właśnie druga linia reprezentacji Polski przeszła największą metamorfozę. Dość powiedzieć, że podstawowy wtedy duet środkowych pomocników, czyli Grzegorz Krychowiak-Krzysztof Mączyński w el. MŚ 2018 zagrał ze sobą tylko raz - w ostatnim meczu z Czarnogórą (4:2). Świadczy o tym też to, że w el. Euro 2016 Piotr Zieliński przebywał na boisku łącznie przez 24 minuty, podczas gdy teraz opuścił tylko 21 minut!

Po nieudanym występie na Euro 2016 Zieliński dostał od Adama Nawałki kolejną szansę i tym razem ją wykorzystał. W pierwszej części el. MŚ 2018 grał na miarę oczekiwań i dorósł do roli lidera drużyny narodowej. Potem nieco spuścił z tonu, ale selekcjoner wie, że inwestycja nawet w znajdującego się w słabszej formie Zielińskiego przyniesie polskiemu futbolowi korzyści. 23-latek z Napoli był najlepszym asystentem (6) kadry w eliminacjach, a więcej od niego minut (879) rozegrał jedynie Lewandowski.

W 10 meczach el. MŚ 2018 Nawałka skorzystał z usług 11 pomocników, ale udział Sławomira Peszki w awansie do mundialu miał wymiar epizodyczny. Lechista wystąpił w trzech meczach, ale za każdym razem pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry drugiej połowy. Natomiast Bartosz Kapustka wypadł z kadry już po drugim zgrupowaniu, ale nim selekcjoner stracił cierpliwość do 21-latka, ten zdążył dołożyć cegiełkę do awansu. W meczu 1. kolejki z Kazachstanem (2:2) dał Polsce prowadzenie 1:0, a w spotkaniu z Armenią (2:1) "Lewy" strzelił zwycięskiego gola po rzucie wolnym podyktowanym za faul właśnie na Kapustce.

Ośmiu z jedenastu pomocników, grających w el. MŚ 2018, brało już udział w zwycięskiej batalii o awans na Euro 2016. Po mistrzostwach Europy szansę w kadrze dostali Maciej Makuszewski, Rafał Wolski i Paweł Wszołek. Wszyscy trzej byli jednak tylko zmiennikami.

W trzech meczach el. MŚ 2018 Adam Nawałka zadecydował się na grę czterema pomocnikami, a w siedmiu pozostałych od pierwszego gwizdka grało pięciu pomocników. Miało to związek z kontuzjami Arkadiusza Milika. Gdy tylko napastnik Napoli był gotowy do gry na sto procent, partnerował Lewandowskiemu w pierwszej linii.

Nawałka sięgnął łącznie po sześć różnych zestawień drugiej linii. Najczęściej stosowanym było: Błaszczykowski-Mączyński-Linetty-Zieliński-Grosicki - w takim ustawieniu Polacy zagrali trzy razy.