Liga Mistrzów. PSG - Bayern. Robert Lewandowski może dołączyć do elitarnego grona polskich zdobywców

Marcin Jaz
Marcin Jaz
Grzegorz Krychowiak

Inni z pucharami

Choć polskich triumfatorów Ligi Mistrzów UEFA jest na razie tylko pięciu, to mamy więcej piłkarzy, którzy mogą pochwalić się zwycięstwem w europejskich rozgrywkach. Andrzej Buncol wygrał z Bayerem Leverkusen Puchar UEFA w 1988 r. "Aptekarze" przegrali z Espanyolem Barcelona pierwszy mecz 0:3, ale w rewanżu odrobili straty i okazali się lepsi w rzutach karnych. Buncol był podstawowym graczem Bayeru.

Triumfem w Pucharze UEFA mogą pochwalić się też Tomasz Rząsa i Euzebiusz Smolarek. W 2002 r. w barwach Feyenoordu Rotterdam sięgnęli po to trofeum, wygrywając w finale na własnym stadionie z Borussią Dortmund 3:2. Rząsa zagrał wtedy 90 minut, a Smolarek oglądał mecz z trybun - wykluczyła go kontuzja kolana.

Ostatni sezon Pucharu UEFA padł łupem Szachtara Donieck. W jego barwach występował wówczas Mariusz Lewandowski, jeden z ważniejszych graczy ukraińskiego hegemona w pierwszej dekadzie XXI w. Szachtar wygrał po dogrywce z Werderem Brema 2:1, a polski pomocnik biegał i walczył przez 120 minut.

Ostatnim polskim triumfatorem europejskich rozgrywek jest Grzegorz Krychowiak, który z Sevillą wygrał Ligę Europy (dawny Puchar UEFA) dwa razy z rzędu. Najpierw był ważnym ogniwem w finale na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2015 r., kiedy ekipa z Andaluzji podejmowała Dnipro Dniepropietrowsk. Polak wpisał się na listę strzelców - zdobył bramkę na 1:1 w 28. minucie. Sevilla wygrała 3:2, a Krychowiak trafił do drużyny sezonu LE.

Rok później hiszpański klub grał z Liverpoolem w finale LE w Bazylei. W pierwszej połowie stroną przeważającą byli "The Reds", a popularny "Krycha" był bliski sprokurowania rzutu karnego za zagranie ręką. Ostatecznie Sevilla triumfowała 3:1 i mogła wówczas cieszyć się z trzeciego z rzędu, a piątego w sumie triumfu w LE.