Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Niemczyka. Z tych słów go pamiętamy

Legendarny trener Andrzej Niemczyk zapisał się w historii polskiej siatkówki nie tylko ogromnymi sukcesami, ale również wieloma barwnymi wypowiedziami. W związku z pierwszą rocznicą jego śmierci, przypominamy kilka znanych cytatów szkoleniowca.
Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński

"Zapiłem raka na śmierć"

Andrzej Niemczyk dwukrotnie toczył walkę z nowotworem. Po raz pierwszy dotknął go on w 2005 roku, atakując węzły chłonne. Szkoleniowiec wyszedł z tej walki zwycięsko. - Zapiłem go na śmierć - podkreślał z uśmiechem, nie ukrywając swojego zamiłowania do alkoholu, przede wszystkim whisky. - Wiele osób nie zużyło do kąpieli tyle wody, ile ja wypiłem whisky. Ale czy ktoś widział mnie pijanego? - dodawał na łamach "Gazety Wyborczej".

Około dziesięć lat później, nowotwór zaatakował trenera po raz kolejny. Tym razem diagnoza była już bezwzględna: nieoperacyjny rak płuc. - Powinienem palić tyle papierosów, aby go dosłownie wykurzyć z płuc. Ale już tak dużo nie palę - opowiadał Niemczyk. Tej bitwy nie dał rady wygrać. Zmarł 2 czerwca 2016 roku.

Czy Andrzej Niemczyk to najlepszy trener w historii reprezentacji Polski kobiet?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (5):

 • Marcin Jóźwiak Zgłoś komentarz
  Półtorej miesiąca? Brawo, brawo hmmm
  • x-man Zgłoś komentarz
   a mi utkwił w pamięci jego zabawny tekst przy komentowaniu w Polsacie żeńskiej siatkówki kilka lat wstecz. Bodajże w Białystoku występowała jakaś czarnoskóra siatkarka... i w meczu
   Czytaj całość
   całkiem nieźle jej szło. I komentarz Niemczyka : "siatkarki drużyny X mają niezłą ekipę ale drużyna z Białegostoku ma czarnego konia w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu" (chodziło o ta czarnoskóra siatkarkę). Po tym komentarzu na antenie przez chwile była doniosła cisza. A ja pokładałem się ze śmiechu przed telewizorem. Co jak co ale poprawny politycznie Andrzej nie był :-) Przez jakiś czas później Polsat nie zapraszał go do komentowanie ;-)
   • Ewa Walenty Zgłoś komentarz
    ,,Aż nagle, na półtorej miesiąca przed wydarzeniem...'' co za nieuk to pisał ??? w jakiej wsi tak mówią ??? jakie jest wykształcenie ,,redaktorzyny'', który te wypociny sklecił ???
    Czytaj całość
    Aaaa, to pan ,,redaktor'' Wiktor Gumiński ! Nooo, gratuluję wszechstronnego wykształcenia !!!
    • Małgorzata Zgłoś komentarz
     Polecam autobiografię pana Andrzeja Niemczyka, te cytaty pochodzą właśnie z tej książki. Dzięki niej dowiedziałam się (wstyd że dopiero z niej), że trener Niemczyk odnosił
     Czytaj całość
     fantastyczne sukcesy w lidze niemieckiej i tureckiej. Tak naprawdę my znamy go tylko ze złotej ery naszej żeńskiej siatkówki. A tak naprawdę to niewiele wiemy o tym co robił przed tą erą. To że był trenerem w klubach niemieckich i tureckich i że zdobywał tam mistrzostwa kraju i puchar kraju, jak również zdobywał medale w rozgrywkach międzynarodowych. Że trenował kadrę jeszcze RFN. Niestety obecni trenerzy naszej Orlen Ligi wszyscy razem wzięci nie osiągnęli nawet 1% tego co Niemczyk. A jak PZPN się z nim pożegnał - wstyd. A jak PZPN wykorzystał tak ogromną wiedzę i doświadczenie??? Wstyd i żal. No ale pan Niemczyk miał jedną, jak widać dyskwalifikującą dla naszego środowiska działaczy i ekspertów cechę - mówił to co myślał prosto w oczy. A to bolało.
     • Maciej Nawrot Zgłoś komentarz
      Tęskno... pewnie się biedak w grobie przekręca widząc polską kobiecą siatkówkę na czele z pseudotrenerem :(