KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Woffinden obroni tytuł? Część wskazała innego kandydata

Czy mistrzostwo świata jest łatwo obronić? Tai Woffinden przekonał się, że nie. Pokazuje to też historia. Zdeterminowany Brytyjczyk chce utrzymać tytuł przy sobie. Świat żużla ocenia jego szanse w nowej edycji Grand Prix.
Konrad Mazur
Konrad Mazur
Tai Woffinden i Jason Doyle nie dali rady wygrać mistrzostwa dwa razy pod rząd


Tai Woffinden stoi przed wielką szansą dołączenia do grona nielicznych, którzy wygrali mistrzostwo dwa razy pod rząd. Dokonanie tego nie należy do łatwych. Zarówno w epoce jednodniowych finałów i cyklu Speedway Grand Prix.

Jednodniowe finały i tryplet Maugera

Dla wielu jednodniowe finały mistrzostw świata były bardziej ekscytujące niż cykl Grand Prix. Mówiło się o prestiżu i podniosłości wydarzenia jakie miało miejsce. Dziś wygrać rundę cyklu to nie to samo, co jednodniowy finał. Wyłanianie najlepszych na świecie tego samego dnia niosło ze sobą dużo kontrowersji, zdarzało się sporo niespodzianek. Późniejszy inicjatorzy cyklu chcieli ukninąć sytuacji, że mistrzem bądź medalistą zostaje ktoś znikąd.

Artiom Łaguta. Człowiek z blachą.

Wywalczenie złota po raz drugi okazywało się trudną sztuką, ale było kilku żużlowców, którzy stali na najwyższym stopniu podium. Pierwszym był Jack Young , ''ojciec'' mistrzów świata, który zgarnął pierwszy stopień podium w latach 1951-52.

ZOBACZ WIDEO Artiom Łaguta: Grisza jest twardy, ale to nie oznacza, że będzie lepszy

Następni byli: Barry Briggs (1957-58), Ove Fundin (1960-61), Bruce Penhall (1981-82), Erik Gundersen (1984-85) i Hans Nielsen (1986-87).

Wyższość nad pozostałymi żużlowcami pokazał Ivan Mauger. Nowozelandczyk jest jedynym w historii, który triumfował w światowym finale trzy razy pod rząd (1968-70). Legenda speedwaya wielokrotnie przyznawała, że mistrzem świata mógł być więcej razy, gdyby czempionat rozgrywany był na zasadzie kilku turniejów.

Czytaj także: Woffinden przerasta innych

Od 1995 roku odstąpiono od rywalizacji jednodniowego finału IMŚ na rzecz cyklu GP.

Czy Tai Woffinden obroni tytuł IMŚ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (7)
 • Marian Gaszkowiak Zgłoś komentarz
  Wielcy eksperci zapomnieli o tym ze kazdy sport jest bardzo nieprzewidywalny . Dobitnie pokazaly wczorajsze zawody na NARODOWYM . A o DUZERSIE NI HUHU .
  • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
   Wszyscy zawodnicy ,którzy jadą w GP chcą wygrać ten turniej i zostać mistrzem świata . Cy to się uda Taiowi zobaczymy .
   • CGpower Zgłoś komentarz
    Tai, się nie zesraj!!!!)
    • zbanowany Zgłoś komentarz
     Przy BSI nie ma na to większych szans. Monstery ciągną Tajskiego za uszy, i niestety wczoraj to się po raz kolejny potwierdziło. Znowu trafił mu się dobry numerek i będzie zaczynał z 1
     Czytaj całość
     pola. Bartek wiadomo... "los" mu nie sprzyja. Szkoda, bo Tajski jest świetnym zawodnikiem i nie potrzebuje pomocy w walce o tytuł. Ale sponsora ma jakiego ma. Szkoda że nie promują tak np. Dudka. Nasi muszą trafić na genialny sezon by walczyć o mistrza. Inaczej ciężko będzie pokonać Anglików. Po tym co było swego czasu w Australii i rok temu ciężko uwierzyć w to że BSI na spółkę z Monsterem działa obiektywnie. Nasi zawodnicy muszą się starać dwa razy więcej, ale liczę że któryś z nich dopnie w końcu swego i uciszy to kółko własnej adoracji.
     • Bulbazaur Zgłoś komentarz
      Mam nadzieję, że któryś z Polaków sięgnie po mistrzowski tytuł. Jako Gorzowianin, najbardziej kibicuję Zmarzlikowi ale jeśli mistrzem zostanie, którykolwiek z innych Polaków,
      Czytaj całość
      również będę skakał z radości pod sufit :D