Gollob, Cieślak i inni. Znane nazwiska na liście polskich mistrzów najstarszej ligi świata
Marek Cieślak - 1977 z White City Rebels
W okresie ustroju komunistycznego wyprawa do Wielkiej Brytanii była dla zawodników z Polski wielkim wydarzeniem. Mimo to, z kraju za chęcią walki z najlepszymi na świecie i zarobkiem w innej walucie decydowało się wyruszyć wiele znakomitości. Pierwszym już w 1959 roku był Marian Kaiser, potem jego drogą podążyli m.in. Henryk Żyto, Paweł Waloszek, Antoni Woryna, Andrzej Wyglenda i wreszcie Marek Cieślak - lider Włókniarza. W 1977 roku trafił on do londyńskiego White City Rebels, z kolei Edward Jancarz, który mieszkał z Cieślakiem w jednym domu, znalazł zatrudnienie w Wimbledonie Dons (ścigał się tam do 1982 roku).
Spośród całej plejady Polaków mistrzostwo zdobył jednak tylko Cieślak. W roku debiutu wraz z kolegami m.in. Gordonem Kennettem i Kaiem Niemim wygrał niezwykle wymagającą ligę (startowało w niej aż 19 drużyn) z dwoma punktami przewagi nad Exeter Falcons. Polak stał się więc pierwszym i na długi czas jedynym polskim zawodnikiem, który dostąpił zaszczytu triumfu w lidze brytyjskiej. Niski wzrostem żużlowiec z Częstochowy osiągnął średnią meczową 7,15. W drugim i zarazem ostatnim sezonie startów na Wyspach tak dobrze już nie było. Rebelianci zajęli 15. miejsce, a Cieślak osiągnął pułap meczowy 5,16.
-
Włókniarz 1946 Zgłoś komentarzŚwietny tekst panie Tomaszu :) Gdzie te czasy kiedy czekało się z utęsknieniem na Speedway Star... I czytało z zapartym tchem wyniki magicznej wtedy ligi angielskiej... Pzdr.
-
AcesPL Zgłoś komentarzTakich artykułów oczekuję!
-
yes Zgłoś komentarz"wyprawy" przegrali w Polsce jeszcze kilka meczów.
-
Robert666 Zgłoś komentarzBardzo ciekawy artykuł. Nie to co wypociny wyrobu dziennikarzopodobnego ostafa
-
Leszek Wojciechowski Zgłoś komentarzpajacyk ostaf [poczytał ? można>?