Historia MPPK: Dominacja Gollobów, niegościnny Apator, wielcy bez złotego medalu

Tomasz Janiszewski

Największa kontrowersja - 2006 rok i obcokrajowiec na starcie

Przed startem sezonu 2006 na polskich torach zniesiono limity na kontraktowanie zawodników zagranicznych w ligach, otwierając dla nich drzwi znacznie szerzej niż kiedykolwiek wcześniej. Naruszona została przy tym tradycja zawodów rangi mistrzowskiej. Regulamin zaczął dopuszczać ich uczestnictwo m.in. w MPPK. Początkowo nie zanosiło się na udział żadnego obcokrajowca w turnieju finałowym zaplanowanym na 6 sierpnia. Ten jednak został przełożony na 1 września.

Na ten termin gospodarz - Polonia Bydgoszcz zdecydowała się już wstawić do składu Andreasa Jonssona, który wspomnianego 6 sierpnia startował w finale krajowym w Szwecji. Przedstawiciele pozostałych sześciu zespołów, które zawitały na Sportową, będący przeciwnym zmiany decyzji w sprawie startu Szweda, podeszli do sprawy solidarnie i nie skorzystali z możliwości wystawienia swoich stranieri. Jonsson stworzył duet z Piotrem Protasiewiczem, ale Polonia ostatecznie zdobyła wicemistrzostwo, ulegając Włókniarzowi Częstochowa.

Czy wzorem lat poprzednich w MPPK powinny odbywać się turnieje eliminacyjne?