Raport z kadry: Polacy bohaterami! Udany weekend Biało-Czerwonych

Maciej Kmita

Glik po tytuł, powrót Rybusa

AS Monaco Kamila Glika kontynuuje marsz po mistrzostwo Francji. Tym razem ekipa ze stadionu im. Ludwika II pokonała 2:1 Olympique Lyon, a polski obrońca zaliczył asystę przy trafieniu Radamel Falcao na 1:0. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zagraniu Glika Kolumbijczyk wbił piłkę do siatki niemal z linii bramkowej.

Zwycięstwo Monaco i występ Glika w pełnym wymiarze czasowym to żadne zaskoczenie, ale warto zatrzymać się przy tym meczu z innego powodu: od pierwszej do ostatniej minuty przeciwko Monaco zagrał Maciej Rybus. Dla 28-latka był to pierwszy ligowy występ w wyjściowym składzie od... 30 listopada minionego roku. W dziewięciu ostatnich meczach Ligue 1 Rybus nie zagrał ani minuty, ale zyskał zaufanie trenera Bruno Genesio w czwartek, gdy w spotkaniu Ligi Europy z Besiktasem Stambuł wszedł na boisko w dogrywce tylko po to, by pewnie wykonać rzut karny w serii "11", która miała wyłonić półfinalistę rozgrywek. Rybus zadanie wykonał, a Genesio nagrodził go szansą w meczu z liderem.

Warto odnotować, że miejsce w "11" Cagliari odzyskał Bartosz Salamon. 26-latek drugi raz z rzędu wystąpił w pełnym wymiarze czasowym - ostatni raz znalazł się w takiej sytuacji na przełomie sierpnia i września minionego roku. Miejsce w składzie Palermo stracił za to Thiago Cionek, ale pod jego nieobecność zespół z Sycylii przegrał z Lazio Rzym aż 2:6, więc można się spodziewać rychłego powrotu reprezentanta Polski do gry.

Łukasz Piszczek odpoczywał po ostatnim meczowym maratonie, a Paweł Dawidowicz z powodu kontuzji opuścił trzecie spotkanie z rzędu. Tradycyjnie w pełnym wymiarze czasowym wystąpili Bartosz Bereszyński, Michał Pazdan i Artur Jędrzejczyk, z kolei Igor Lewczuk w spotkaniu z Bastią (1:2) grał tak słabo, że został zmieniony już w przerwie.

Weekendowy bilans obrońców reprezentacji Polski:

Obrońca Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Bartosz Bereszyński Sampdoria Genua FC Crotone 1:2 90 0 0 Serie A
Thiago Cionek US Palermo Lazio Rzym 2:6 na ławce rezerwowych - - Serie A
Paweł Dawidowicz VfL Bochum Eintracht Brunszwik 0:2 poza kadrą - uraz - - 2. Bundesliga
Kamil Glik AS Monaco Olympique Lyon 2:1 90 0 1 Ligue 1
Artur Jędrzejczyk Legia Warszawa Cracovia 2:1 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Igor Lewczuk Girondins Bordeaux SC Bastia 2:0 45 0 0 Ligue 1
Michał Pazdan Legia Warszawa Cracovia 2:1 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Łukasz Piszczek Borussia Dortmund Borussia Moenchengladbach 3:2 na ławce rezerwowych - - Bundesliga
Maciej Rybus Olympique Lyon AS Monaco 1:2 90 0 0 Ligue 1
Maciej Sadlok Wisła Kraków Górnik Łęczna 1:3 poza kadrą - kartki - - Lotto Ekstraklasa
Bartosz Salamon Cagliari Calcio Udinese Calcio 1:2 90 0 0 Serie A

Robert Lewandowski zostanie królem strzelców Bundesligi 2016/2017?